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Ngwatano  

Annex 2: Detailed Recommendations/Mawalanyo  

MWOLOOTO WA MIIKALILE YA NTHI 

S. No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Andu ma Kenya nimailite kuvindiisya yulu wa 

mivango minene na ya ivinda yaasa. Nundu unyuvani 

ukaa na uuthela ona selekali ila waete kivilani, indi yo 

nthi ya Kenya niyendeeya. Nitukwenda woni wa Kenya 

ila tukwenda yithiwe ivindani ya nzyawa itatu syukite 

kana myaka yaana imwe yukite: nthi ila kwa nzia ya 

mwanya itethesyaa andu na kwithiwa kyeni kya 

kusiuukya Afrika yonthe maendeeo ala methiawa na 

usanuku wa maundu anduni ma Afrika na methiawa na 

mawalanio me mwanya ma kuendeesya maundu moo 

kwa nzia syi mbee.  

Ni lasima tuneenanie kwisila kwa kweeya ngewa 

nthi yonthe kwa kumaete vamwe andu onthe ma 

nthi vate umwe ukutiwa. Itina wa uu nuseo 

tukethiwa na umbano umwe munene wa 

kuseuvya woni wa Kenya nzau ya mwanya ya 

myaka yaana imwe kuma umunthi. 

2. Andu ma Kenya ta andu nuseo makethiwa me aalyuku 

methiwe andu me ndai kwa ala angi and methiwe 

maitethya maundu moo na withianu. Kenya yu yina 

thina wa utongoi miviani mbingi katika selekali, 

mashirika ala mate ma selekali ona katika ikundi sya 

ndini. Ta nthi ni lasima tutetheesye kululumilya 

utongoi katika mivia yonthe ya selekali kwa kwikia 

mitalatala ya kumya ala matailite na kukilya ala mena 

utuika wiyani woo ona usindi na withianu na 

tuinengane walanyo wi utheini na nzia ya aki kwa ala 

mekwenda ivila sya utongoi. 

 

Vandu va muvango wa kuma iulu muvaka nthi, nuseo 

tukaseuvya mwolooto wa mikalile ya nthi kuma kwa 

syithio kya mbai/kavila sya Kenya ila syolootete nesa 

undu wa kuseuvya utongoi, uthukumi na wendi wa 

andu wa ukumu wa selekali. Ii syonthe syailite ni 

kukwatanwa na nthi kuma nthi muvaka yulu ve ndaia 

ya wingi wa andu, mawoni na mituo. 

 

Kieleelo ni kuvanda utongoi Kenya ta uthukumi na 

ndaia ya mali ya mwenenthi na syindu sya andu ala 

angi. 

Misyi, weei wa syana na useseei (mentorship) 

museo. Ni lasima twithiwe na nzia nzau ya 

kusomethya umanyi wa useo na uthuku kana 

mwikalile ula waile na ula utaile thayu wa mundu 

na kwongela uwo mutaiye ula ni wa vata kuvita 

kwa mundu umwe. 

 

Atumia na atongoi ma kithio ni mailite kwiyumya 

malulumilye umanyi wa useo na uthuku na 

mwolooto wa uthukumi muno muno kwa andu 

ma muika. Nuseo vakethiwa na kilungu kikonetye 

maundu aa katikaa nzaiko nikenda aamuika 

makamanyithwa kithio kyoo, utongoi wa mbai na 

umanyi wa ui wa uthukumi na withianu. 

Mitalatala yonthe ya kusomethya aamuika 

nikenda methiwe me andu aima me wendi wa 

kuthukuma andu na withianu nuseo ikethiwa 

ikundini sya ndini ona syithioni. 

 

Ikundi sya ndini, ona makanisa, misikiti na 

masinakoke nuseo ikatetheesya kuumisya 

mwolooto wa mwikalile wa nthi kwisila kwa 

maundu ala matwaiiasya. 

 

Itese sya kunyaiikya uvoo: Nthi ya Kenya 

nikwenda itese sya kyunyaiikya uvoo ila 
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ikokilasya nthi kwa kuseuvya na kunyaiikya 

mauvoo mailu na maseo. 

 

Sukulu: Andu ma Kenya mailite kusoma yulu wa 

uthukumi kuma me anini. Masukuluni, na muno 

muno sukuluni sya kukoma, nuseo asomi 

manengwe wia na majukumu ala matuma mekia 

vitii na kuthukuma andu. 

 

Syana sya sukulu syoonthe nuseo syikamanyiswa 

kwiyumya uthukumini wa andu na muno muno 

ala mateetonya na ngya. Mivango ii ya syana 

kwiyumya uthukumini nuseo ikonanya inee, 

wendo kwa andu ala angi, ngwatano na uima. 

 

Nuseo kuseuvya Ngwatano ya nthi ya ala 

meyumasya uthukumini wa andu. Ngwatano isu 

iketha itonya kumanya mavata ma ala 

meyumasya na kumanenga satifiketi kwa wia ula 

matethya. Nuseo kutumia tekinologi kwosanya 

mavata ma ala meyumasya uthukumini wa andu 

masukuluni, misyi na mawiani na kumakwatanya 

na ikundi ila ite sya selekali. 

 

Masukuluni nuseo ala meyumasya uthukumini 

wa andu na aseseei ma amuika kwithiwa na ivinda 

na syana sya sukulu. Nuseo kutumia ivinda ila 

sukulu sivingitwe kwendeesya kwiyumya 

uthukumini wa andu na kutwaa syana sya sukulu 

mawithyululuko meu kuma vala masomeaa na 

kwikala. 

 

Nuseo vethiwe na muvango wa masomo wa 

lasima kwa kila kana ula ukonetye mwolooto wa 

mikalile ya nthi nikenda kuma syana syi nini 

ikakwata mwolooto wa mikalile miseo ila mii 

yayo ii umanyini wa useo na uthuku na withianu. 

Kana kakethiawa katamina na kwendeea na 

kisomo nethia kayikite koosi ino ya mwolooto wa 

mikalile ya nthi. 

 

Mawiyani nuseo makendeesya mivango ya 

kutethya andu na mawithyululuko moo ona 

maundu ala makonetye mwolooto wa mikalile ya 

nthi. 
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3. Kuseuvya mitalatala ya kuatiia nikana kumanya kana 

mwiao wa utongoi na withianu (Leadership and 

Integrity Act) niwaatiwa na ala meuleana na undu 

uwetete kana kwika maundu mathuku ala uleanite 

namo nimosewa atua. Ta nthi nitwaitye muno katika 

kuatiia na kutuma onthe matiiya vate ngui kilungu kya 

nthanthatu kya katiba kila kikonetye mituo miseo ya 

nthi. Ta nthi twatiite muno maundu ma ulusani wa mali 

ya mwenethi na tukolwa ni maundu angi mathuku ala 

mekikaa na maleanite na mituo miseo ya nthi. Maundu 

aa nita kung’endea ala angi, kukenga enenthi, kuvuthya 

uvisi wa kuthukuma mwenenthi na angi maingi ala 

matatonya kwitha me meko ma umaamai lakini 

nimaleanite na katiba. 

Kuumisya mwiao wa utongoi na withianu 

(Leadership and Integrity Act) nikenda utethesye 

kwailya kilungu kya nthanthatu kya katiba na 

netha ve vata mwiao usu uvinduwe na vekiwe 

ungi mweu. 

 

Mitalatala ya kuatiia nikenda mwiao usu watiiwe 

vate ngui nuseo ikethiwa vo miviani yonthe ya 

kuthukuma mwenenthi na muno muno 

makomisyoni ta Public Service Commission, 

Parliamentary Service Commission, Judicial 

Service Commission, na ila ingi syumanite na 

Article 235 ya katiba. 

 

Komisyoni syonthe kya uthukumi kwa 

mwenenthi nuseo ikatiia nikana kilungu kya 

nthanthatu kya katiba kikaila vamwe na mwiao 

wa utongoi na withianu (Leadership and Integrity 

Act)-muno muno maundu ma kunenga ala 

mavitya mawivi, kulika weleano wa uthukumi na 

kusungia maundu ala mawetetwe mena uvaluku 

uthukumini wa mwenenthi, kuvanga kwendeesya 

weleano wa uthukumi na kukilya na kutania 

athukumi kumana na uthukumi museo ute ndono. 

4. Kuumisya utonyi wa utongoi wa nthi katika kikundi 

kya anene ma mivia ya selekali (mawaziri - cabinet) 

kwisila kusakua andu ala mena ndaia kuma kwa ene 

nthi na ndaia kumana na utuika wa umanyi wa wia 

woo na kwolootwa ni ikundi ila imakonetye. 

Anene ma mivia ya selekali onthe (ala me 

nzamani ya cabinet) nuseo makethia mena utuika 

museo wa withianu ula utuma metha na ndaia 

kuma kwa enenthi namo kwitha na kikio na ndaia 

nene na athukumi ma mwenenthi ala methukuma 

uungu woo. 

 

MaPresident onthe makaumya mwolooto wa 

kwatiiwa ni mawaziri ula watiiite mwolooto wa 

mikalile ya nthi na ula ukamakwatanya onthe 

nzamani isu.  

5. Kukwatanya mituo miseo ya syithio sya andu ma 

Kenya na miao ila yii katika nzaiko syoo na mituo 

miseo ila ii katibani na mawatho ma enenthi. 

Muvia wa Kithio na Utiiwa (Ministry of Culture 

and Heritage) itetheesye nzama syonthe sya 

atumia ma mbai sya Kenya kana utongoi wa mbai 

sya andu ma Kenya nikenda withie nzaiko na 

mithemba yonthe ya kisomo kwa amuika nikenda 

matwike andu aima nikyetikilwa na ki kwa aka na 

aume na nikyasomethya mituo miseo ya nthi na 

mawatho na aki sya mwenenthi. 

6. Nuseo vethiwe na wiwano katika syithio situ ta andu 

ma Kenya na Kenya ya oyu nikana twikethiwe andu 

twina kau ki nthini. 

Kuumisya Muvia wa Kithio na Utiiwa (Ministry 

of Culture and Heritage): Andu ala masuviaa 

mwolooto wa mikalile ya nthi yoo nimasakua 
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muvia uu ta umwe wa ila yi vata katika selekali 

yoo. 

 

Muthenya wa nthi wa Kithio yu withiawe matuku 

miongo ili na nthanthatu ma ndisemba (26th 

December) ila inatwiye ii Boxing Day. Muthenya 

uu uketha wa kutania syithio situ na kusoma yulu 

wa syithio sya andu angi ma Kenya. (kii no 

kwikika taliki imwe mwei wa mbee (1st January)). 

 

Nzama sya atumia ma mbai sya Kenya nuseo 

withiwe syina ngwatano ona vamwe na ikundi sya 

kuthukuma mwenenthi kwisila kwa umbano 

munene wa kila mwaka ula ukakunikilaa undu 

kithio kitonya kuelesya na kutumiwa mivangoni 

ya maendeeo na uthukumi kwa mwenenthi na 

kukomana kwa andu kuma ilungu syi 

kivathukany’o sya Kenya. 

 

Nzama ya nthi ya atumia ma mbai sya Kenya 

yailite kutethwa nikana yithiwe mbumbanoni na 

nzama ila sya Afrika ya umuloni wa sua, Afrika 

na nthi yonthe nikana makunikile maundu ala 

makonetye utongoi mwailu, uei wa syana wina 

uima, kutumia nzaiko na kisomo kya amuika 

kutwika andu aima kuumisya uraia, ndaiya na 

uneeni katikati wa mbai, kusiiya ithokoo na kau, 

kukwatanya ala mena ithokoo, kusuviya utiiwa 

wa aaumau maitu na Mulungu na ngewa sya umo 

na kwiana kwa mbai situ na umanyi wa useo na 

uthuku na withianu. Maundu aa mailite kwikika 

kwisila ngwatano ila ikwatikanite kwisila kwa 

muvia wa ngwatano na nthi ila ingi (Ministry of 

Foreign Affairs), muvia wa utalii (Ministry of 

Tourism), Board ya kusuvia aki ya aandiki na 

asanii (Copyright Board), Uthukumi wa Kenya 

kwa Nyamu sya Kithekani (Kenya Wildlife 

Service) na mivia ingi ya selekali. 

 

Kukwatanya atumia ma mbai na mitalatala ya koti 

ya kukwatanya ala mena ithokoo kana makwani 

kwisila kwa kumasomethya na kumetikilya 

methiwe matonya kuthukuma enenthi na withiwe 

mena ngwatano na muvia wa koti na mivia ingi 

ya selekali nthi yonthe ya Kenya. 
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Muvia wa Kithio na Utiiwa (Ministry of Culture 

and Heritage) wailite kutumia mutalatala wa 

enenthi kwithiwa me katikati kusuania maendeeo 

na syindu ila imakonetye na mawithyululuko moo 

ona mawoni ma ala mena umanyi munene 

kuseuvya pantheon ila ya kiiselekali ya ngumbau 

sya Kenya ila syitusomethasya myolooto ya 

mikalile miseo ya nthi, kukitia kwitu kwa wiyathi 

na demokrasi yitu, mawendi maitu, na maundu 

ala tutonyeete ta andu na ni ma mwanya. 

Ngumbau situ syailite kwikiwa katika maundu ala 

monanaswa katika museum, katika mivango ya 

masomo na maundu ala angi mena mawonanyo. 

 

Ngumbau sya Kenya ila syi thayu na 

itambulikanite ni selekali nisyailite kukwata 

utethyo wa mwanya kuma kwa kinandu kya 

enenthi nethia syiyitonya kana syina thina. 

 

Kila kaunti niyailite kuatiia na kwailya mwiao wa 

kusuvia umanyi wa kithio na maundu ma tene na 

maundu onthe ala maseuvitwe matumiite umanyi 

usu wa kithio (Protection of Traditional 

Knowledge and Cultural Expressions Act, 2016) 

kwisila kwa maundu ma kutania kithio na senta 

na ituto sya kutania syithio syonthe katika kaunti 

isu na ila ingi katika nthi yitu. 

7. Ithyi ta andu nuseyo kwaka musingi wa umanyi na 

maendeeyo ma nzia syi mbee Kenya kwa kwinenga 

kinengo kya kumanya, ndaia na kukunikila historia yitu 

ta andu. 

 

Thina mwingi Afrika na uleelu wivo umanite na 

historia yitu kwaandikwa na kuneenewa ni andu angi, 

muno muno ala mai akoloni maitu na ala maendeeiwe 

ni kutethekea utumanuni witu, utilikanganuni witu na 

uleelu witu. 

 

O undu nthi yonthe wisikie, andu ala matesi na 

matatonya kweeya ngewa yoo mayisa kukila na 

kuvikiia unene na ukumbau woo. Twendeketheesya 

andu ma Kenya mainenge historia mbithianu na ya wo. 

Uvisi wa Kenya wa kwiya syindu ila sya tene na 

mathangu na mavuku ma tene (Kenya National 

Archives and Documentation Service) yailitwe 

kunengwa isyitwa yeu: Uvisi wa historia ila 

ivitukithitwe na uthukumi wa kwiya syindu ila 

sya tene vamwe na mavuku na mathangu ma tene 

(Official Historian and National Archives 

Service). 

 

Muvia uu mweu wailite kwithiwa na wia ula 

ukonetye ngwatano ya mivia na umanyi ula wi 

katika nyumba sya kwiya na kusomea mavuku 

(libraries), mayunivasiti, museums na andu ala 

mandikaa historia nikenda makunikile, kuoanya 

na kumya historia mbithianu ya Kenya kula kwi 

andu ma Kenya na nthi yonthe. 

 

Muvia uu wailite ni kutongoeswa ni musomi 

mwithianu na ula wi nguma katika historia ya 
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Afrika kana mundu wina umanyi munene wa nthi 

yonthe katika maundu ma kumantha, kusuvia na 

kutetheesya asomi nyumbani sya kwiiya na 

kusomea mavuku. Muvia usu wailite kwithiwa na 

utongoi wa nzama ila ina mamember kuma kwa 

mivia ya kithio na utiiwa na kisomo, mayunivasiti 

ma Kenya na nthi ingi, museum sya historia na 

utiiwa sya Kenya na nthi ingi na atumia ma mbai, 

asanii na ala mombanasya na kusuvia syindu sya 

tene sya utiiwa na kithio. 

 

President Uhuru Kenyatta ailite ni kwambiisya 

historia ila mbitikile ya Kenya ila ikaumwa ni 

uvisi wa munene wa historia katika uvisi wa 

kwiya syindu ila sya tene na mathangu na mavuku 

ma tene (National Archives). Historia ii yailitye 

kusyoka muvaka myaka ngili imwe (1,000 years) 

na kutunenga ngewa yawo na mbithianu ya umo 

wa andu ma Kenya na undu matuie kundu na 

kundu, maundu ma siasa, utongoi, viasala na 

utiiwa wa kithio wa mbai syonthe sya Kenya. 

Nuseyo vakethiwa na ngewa ya maundu ala aka 

mekie katika historia isu, viasala ula wai munene 

wa andu kukwatwa ngombo na ukoloni, kau wa 

kwikomboa kuma ukolonini na historia ya ivinda 

ya ukoloni wathela na historia ya umunthi vamwe 

na undu wa mikalile ya matauni na komyuniti 

nzau. 

 

Nthini wa uvisi wa historia ila ivitukithitwe na 

uthukumi wa kwiya syindu ila sya tene vamwe na 

mavuku na mathangu ma tene (Official Historian 

and National Archives Service) vailite kwithiwa 

na athukumi me umanyi na utuika munene wa 

historia, ala mombanasya, kusuvia na kwiiya 

mavuku nyumbani sya kwiiya na kusoma 

mavuku, ala mombanasya, kusuvia na kwiiya 

syindu ila sya tene na asomi ala mena umanyi wa 

ui, ithyomo, ukunikili wa syithio, ukunikili wa 

maundu ma ndini, ukinikili wa historia ya 

maundu ma viasala, siasa na umanyi wa kisomo. 

 

Wia uu wailite kwithiwa wina ngwatano na ula 

wa National Museum, senta sya kithio ila 

syakitwe na mbesa sya mwenenthi, muvia wa 

kisomo na mivia yonthe ya uthukumi kwa 
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mwenenthi ila ithukumanaa na mivango ya 

masomo na usomethya wa andu na kisomo kya 

andu ma Kenya. 

 

Muvia uu wailite kutethya wia ukweleeka ni andu 

ma Kenya na muno muno syana sya sukulu na 

amuika. 

 

Muvia uu niwailite kuthukuma vamwe na United 

Nations Educational, Scientific and Cultural 

Organization (UNESCO) nikenda wailye maundu 

aa. 

8. Ni laszima wia withiwe ne wonanyo wa mutuo na 

umanyi wa mundu na nzia ya kukwata ndaia ya 

kiimundu ona tuendeeye kwongela nafasi sya mawia na 

ukwati. 

Kisomo kya tekinologia na TIVET ni kyailite 

kuelewa nesa nikenda andu makaelewa kana ni 

wia na ukwati mundu atumiite umanyi na ni 

wonanyo wa utuika na mutuo museo. 

 

Nuseo kwikia nzia yi utheini, mbailu na yina aki 

kwa onthe ya kutambua umanyi wa kuseuvya 

syindu sya mithemba mbingi na kunengane 

iwango sya utuika uu. 

 

Nuseo kumanya utuika wa mwanya ula wi kaunti 

syonthe nikenda withie niwamanthiwa masoko na 

asanii nimatetheewa syindu ila maseuvasya 

syamanyika kundu na kundu onamo makwata 

umanyi mweu. 

 

Nuseo kumanya iwanda ila nini na muno muno 

sya kuseuvya syindu andu maitumia moko moo 

kila kaunti nikenda withie nimakwatanwa na 

masoko na umanyi woo waneneveew’a na utuika 

woo wongeleelwa. 

9. Utanu wa andu ma Kenya na uima wa mwii, akili na 

thayu na uima wa akili ni useo utwiikwe.  

Muvia wa uima wa andu (Ministry of Health) 

niwailitwe ni kwithiwa na muvia wa utanu, uima 

wa mwii, akili na thayu na uima wa akili nikenda 

ukunikile mivango ya selekali na mituo ya wiya 

katikaa maundu aa. Syindu ii nisyailite kwithiwa 

katika kaunti nundu wiya mwingi wa uima wa 

andu wii kwasyo. Nuseo wia uu ukakwatanwa na 

muvia wa kithio na utiiwa (Ministry of Culture 

and Heritage) nikenda maundu ala mekwikwa 

ukethia nimailanite na syithio sya Kenya na undu 

mbai sya Kenya ikunikilaa na kwendeesya 

maundu ma uima mwithianu wa mwii, akili na 

thayu na uima wa akili. 
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Nuseyo nthi ya Kenya ikaseuvya kithimo kya 

utanu wa andu make (Disaggregated Happiness 

Index) ila yendeeye kuseuvya kithimo kya 

maendeeyo ma kimundu (Human Development 

Index). 

 

Wia na Watho/Aki 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Andu ma Kenya mena aki ila inenganitwe ni Mulungu 

na ii nuseo syailite yu kwitha syi syoka katika 

Mwolooto wa Kenya wa Mawatho ma Andu (Charter 

ya Kenya ya Responsibilities) 

Twatiite wathi wa nthi (National Anthem) na 

mituo miseo ya nthi nuseo kuseuvya Mwolooto 

wa Kenya wa Mawatho ma Andu (Charter ya 

Kenya ya Responsibilities) ila ikethiwa na 

kwiyava kwa mwenenthi kutetea nthi ya Kenya 

na katiba. 

 

Mwolooto uu uyailite kutumia ndeto nini indi 

wailite kuweta sanzu Mukenya mwithianu nuu na 

kila we wikaa ila wina andu ala angi. 

2. Uei wa syana utetheewe ni kumanyithwa undu waile ni 

wa vata nikenda mbai ithiwe na syana syina uima wa 

mwii na syana syikwatwa katika nthi ila ina mawalyuku 

maingi na ma mituki. 

Makanisa maingi nimakulasya ala mendanie na 

makwenda kutwaana mavike kuvundiwa undu 

wa kusesenga na kusuvia wendo na mutwaano 

woo. Nuseo vakethiwa na mivango ta ii ya 

kululumilya weei museo wa syana. 

 

Kikundi kya wiya nuseo kiseuvwe kina andu 

kuma mivia yonthe ya selekali kukunikila na 

kuseuvya muvango muvuthu wa masomo ma 

weei wa syana nikana uvikie ikundi sya ndini na 

sya kithio na masivitali na ma Savu Kivu na ma 

Kivu nikenda ivikie andu aingi. 

3. Nuseo ala masakuwa kwithiwa ivilani sya anene ma 

mivia ya selekali (mawaziri - cabinet member), kana 

mwandiki munene wa muvia wa selekali (Principal 

Secretary) na ala me ivilani ta ii katika selekali wa 

Kaunti (County Executive Committee Members na 

County Chief Officers) kwithiwa maitumia sivitali, 

sukulu na uthukumi ula ungi selekali isu syutethesya 

mwenenthi. Nethia uthukumi wa selekali ni museo kwa 

andu ma Kenya ukethiwa wio museo kwa atongoi aa. 

Nuseo walanyo wa uthukumi wa anene ma mivia 

ya sekelaki (mawaziri) kuweta kana makethiwa 

mailite kutumia uthukumi ula matethasya kwa 

enenthi moo na misyi yoo. Kwa muvwano, syana 

sya munene wa muvia wa kisomo syailite 

kusomea sukuluni wa enenthi (public school); 

munene wa muvia wa uima wa mwii nake 

niwailite kutumia sivitali sya mwenenthi ena 

musyi wake; anene oonthe ma mivia ya selekali 

namo nimailite kutumia aa na mauthukumi ala 

angi matethasya kwa mwenenthi.  

 

Mwolooto uu ni wailite kwatiiwa selekalini sya 

kaunti. 
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4.  Syana ni syaile kusuviwa. Kuthinwa na kuvukwa kwa 

syana ni asyai kana andu angi nikwailite kukitwa na 

vitii kwisila miao na kusonokwa nduani/anduni. Ta 

nthi twina wia wa kusuvia syana syikatiwe na thina 

kana syithiwe sitena musyi kana vandu va kukoma. 

Utwiyo wa ala matiyaa syana ikathina wailite 

kwithiwa ute wa ngui na wa kukanya. 

 

Nzia sya kusuvia syana na kutetheesya ila 

syatiiwe nisyailite kululumilwa. 

5. Ve vata wa kisomo kya uraia museo ona aki na 

mawatho ma andu. 

Kisomo kya uraia ni kya vata na nikyaile 

kwithiwa kii kyoloote mivangoni ya selekali na 

mawiyani mayo katika selekali ya kati na ila sya 

kaunti. Nuseo vethiwe na muvango ula ukaendeaa 

wa kisomo kii kya uraia. Muvango usu nuseo 

ndukethiwe wa kutwaa andu wakishopu indi 

utumie valasa na nzia ingi mbailu. 

6. Nuseo kusomethya andu mawiyani moo yulu wa 

umanyi wa useo na uthuku na kwithiwa mayika 

maundu moo kwa uthei na uwo. 

Kila muvia wa kuthukuma mwenenthi, ikundi ila 

ite sya selekali na makampuni nuseo makaseuvya 

muvango wa withianu na wolooto wa umanyi wa 

useo na uthuku. Muvango uu ukethiawa uwetete 

maundu ma kumamanyithya andu na undu 

mauvoo ma kuweta vala vate withianu kana 

ulusani makavikiaa atongoi kwa ndaia na kusuvia 

ala mamaweta. 

7. Kuseuvya mawatho na mutuo wa kwika na kwinikya 

syindu ila syavangwa na muno muno kwa amuika. 

Sukulu sya Kenya ni syailite kutonyethya syana 

kutethya mawia maingi ona ala ma kutethya 

andu ala me mawithyululukoni ma i sukulu. 

 

Nuseo sukulu ikatonyethya syana kwiyumya 

kuthukuma ala mateetonya. 

8. Andu ma Kenya onthe kunengana myei nthanthatu ya 

maisha moo kwa uthukumi wa nthi (National Service) 

ila me kati wa myaka ikumi na nyaanya na miongo ili 

na nthanthatu (18 to 26 years). 

Mivia yonthe ya selekali nuseo iseuvye mivango 

ya uthukumi kwa andu na mawithyululuko moo 

ula ukonetye kindu kii. 

 

Nuseo kwendetheesya uthukumi wa kwiyumya 

na ikundi sya ala meyumasya uthukumini katika 

masukulu. Nuseo ona ala mate masukuluni 

kuvikiwa ni muvango uu. 

 

Ngwatano ya ala meyumasya uthukumini wa 

andu ni ya vata nikenda ikamakwatanya ala 

mekwenda kwiyumya na ikundi na mawiya ala 

makumenda. Ngwatano isu no itonya 

kumatambuaa ala meyumya na 

kumendeketheesya mawiyani ma selekali. 

9. Aki na mawatho ma mwenenthi nisyailite kwikiwa 

katika mitalatala ya kithio, kindini na nduani ya nzaiko 

kana kuvundisya amuika matwike andu aima na katika 

kisomo kya kithio na kya ndini. 

Muvia wa Kithio na Utiiwa (Ministry of Culture 

and Heritage) niwailite kwikiithya kana nzaiko na 

mivango ya kuvundisya amuika nikana matwike 

andu aima yina kisomo yulu wa aki, mawatho na 

wia wa enenthi. 
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10. Uima wa akili ni wa vata kwa nthi nima na ina enenthi 

me metho. 

Kikundi kya kutethya wiya kikaseuvwa nikenda 

kimanthe usungio kana nzia sya kuete usuvio wa 

uima wa akili nikenda nthoni ila syithiawa kwa 

ala mena thina wa uima wa akili withie 

nisyathelanga na nimasuviwa ni andu moo na 

wanda. 

 

Kusindana na Kimena katikati wa Mbai sya Andu 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Kumanwa na muvango wa ula wasinda unyuvanini wa 

selekali ya kati kwithiwa na maukumu moonthe 

Kwithiwa selekali wa kati iyonanya visa ya 

Kenya na ithukuma mawendi ma kisiasa ma andu 

ma Kenya vate kunengane mawia kwatiia mbai 

ila mundu umite. 

2. Kululumilya wia wa President ta wonanyo wa 

ngwatanio ya nthi 

Kuseuvya kamitii ya atai ila ina andu matuite mea 

na me utuika munini mawiani moo ma uthukumi 

wa enenthi, viasalani, asomi, andu ma sanaa, 

mathauni, ndini na atumia ma mbai. Kamitii ii 

ikataa President vate ndivi yulu wa kwaka 

ngwatanio ya nthi. 

3. Syama sya Kisiasa syithiwe na andu kuma mbai 

syonthe sya Kenya na syitonyethya onthe kwithiwa 

matonya kuitongoesya na syisyaiiswa nesa 

syikaatumike ta nzia ya kutenga andu kwisila misingi 

ya mbai yoo. 

Mwiao wa syama sya kisiasa (Political Parties 

Act) ululumilwe na uyithiwa na mitalatala ya 

kutuma uatiiwa. 

4. Kusiiya ithokoo ila syumanaa na ndithya na kiwu kya 

kunyithya indo na ila itonya kuaanya mbai na kwete 

ithokoo katikati wa mbai 

Kamitii ka nthi ka kuendeesya na kwaka muuo, 

kumya ukanyo tene na undu wa kuatiania na 

ithokoo ila ikonetye ndithya, kiwu na 

mawithyululuko ma andu katika muvango wa 

nthi wa kuvambana na maundu ala makitika mate 

mataie na mbanga. 

 

Kululumilya mivango ya ukanyo wa tene na 

kuatiania tene kusiia ithokoo ila itonya kukitika 

mivakani ya nthi yitu na nthi ingi na kutonyethya 

mivia yonthe ya selekali kuthukuma imwe 

kuvangithya uthukumi woo ivaloni ila syikwataa 

mbua nini na syithiawa na sua yingi. 

 

Kululumilya na kukwatanya mivango ya ukanyo 

wa tene na kuatiania tene kusiia ithokoo ila itonya 

kukitika na kamitii sya atumia ma mbai na sya 

muuo nikenda kuola ivinda ila ivitaa vatenaumila 

usiii wa ithokoo kukitika. Asami ma kamitii sya 
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muuo kunengwa mwanya wa kunengane mauvoo 

kwa kimbithi na me asuuvie. 

5. Kuongela ndaia kwa mbai syonthe sya andu na ndini 

syonthe nikenda withiwe andu nimatania kwithia na 

wingi wa mbai na ndini. 

Mivango ya masomo masukuluni niyailite 

kwithiwa na ilungu sya kisomo sya lasima sya 

historia, wingi wa syithio, umanyi wa ndini ona 

ndini sya andu ma tene na undu katiba na syithio 

na ndini situ ithianene. 

 

Sukulu sya kukoma sya sekondali ila syakitwe 

itumiite mbesa sya mwenethi syithiwe na nusu ya 

syana kuma kaunti ingi. 

 

Withie Museum sya nthi ya Kenya nisyatetheesya 

wiani uu. 

 

Kila kaunti withie niyatetheesya kwithiwe na 

ituto kana senta sya kithio ila ikumavikia andu ma 

mbai syonthe. 

6. Kuongela unyanya katikati wa mbai sya andu ma 

Kenya muno muno syana sya masukulu nikenda 

kwithiwe na umanyi wa undu mbai syi mituo 

itathianene na undu andu mailite kutania wingi wa 

mbai. 

Muvia wa kisomo niwailite kuatiia nikana 

masukulu na mayunivasiti ala makitwe na mbesa 

sya mwenenthi mena syana kuma kila ivalo sya 

nthi. Nuseo masukulu makethiwa na unyanya na 

andu ala matuite mawithyululukoni masyo na 

muno muno mbai ila syukitiaa kiwu na ndithya ya 

indo syoo. 

7. Kutumia mitalatala ya kutwa makwani kwisila kwa 

nzia sya muuo syite sya koti ila syolangaa ithokoo na 

kuaanika kwa andu. 

Atumia ma mbai mavundiswe na maitambulika ni 

muvango wa miao ta akwatanithya ma ala mena 

makwani na ithokoo. 

 

Muvia wa koti kutenga uvisi katika koti sya nthi 

ya Kenya kula kwi akwatanithya ma ala mena 

makwani na ithokoo ala maumite nzamani sya 

atumia ma mbai. 

 

8. Kuvindua visa wa siasa situ sya kiikavila kwa 

kwendeesya muvango wa kukwatanithya nthi sya 

Afrika ya umiloni wa sua. 

Ta muvango wa kukwatanithya mbai sya andu 

maitu ila itilanitwe ni mivaka ya mukoloni na 

kuvindua siasa situ sya kiikavila na kwaka 

uchumi wina ukwati, nuseo kukalaata mivango ya 

kwithiwa na ngwatano ya nthi sya Afrika ya 

umiloni wa sua ta itambya twelekele ngwatano 

nene ya kiisiasa ya Afrika ya umiloni wa sua. 

9. Kululumilya wia wi vata wa ngwatano ya syithio na 

ndaia ya wingi wa mituo, andu na ndini katikaa kamitii 

ka anene ma mivia ya selekali (cabinet) nikenda 

yithiwe na ivuso ya uthukumi kwisila kwoo. 

Wia wa kukwatania andu, ndini na mituo uumwe 

kwa komisioni ya kukwatania na wiwano wa 

andu (NCIC) na kutwawa kwa muvia wa kithio 

na utiiwa (Ministry of Culture and Heritage), 

muvia wa kisomo (Ministry of Education), na 
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mivia na ikundi sya selekali ila syendeesya 

kisomo kya uraia kya mwenethi. 

 

10. Kuatiiya na kumanya kana visa wa Kenya niwoneka 

katika kwandikana mawia katika uthukumi wa 

mwenenthi kulingana na iika na namba o undu katiba 

kawetete. 

Vala vatanaakwatikana mundu wina umanyi ula 

ukwendekana, muvia wa wandikani wa uthukumi 

wa mwenethi (Public Service Commission) 

niwailite kunengwa mwanya ukatetheesya ala 

makwitasya wia kuma kwa mbai ila nini na syitee 

mbingi uthukumini wa mwenethi kukwata 

umanyi wa uthukumi nikenda ikaendeya 

kwithiwa na ivuso ya kukwata mawia asu. 

11. Muandiki wa syama sya kisiasa atetheewe ethiwe na 

ulumu na uthasyo kuma kwa selekali mawathoni ma 

uvisi wake. 

Muandiki wa syama sya kisiasa alulumilwe kwa: 

Kuekana na mutuo wa kwandika mundu wa 

kukwatiia uvisi usu. 

 

Kwandika muandiki wa syama sya kisiasa 

mwithianu. 

 

Kululumilya mawatho ma uvisi usu kuatiiya na 

kutwa ndivi kwa andu ma siasa na syama syoo ila 

itumiaa ngumano na kuaanya andu kwa misingi 

ya mbai syoo. 

 

Kumya watho wa ki miao wa kutwa ndivi kwa ala 

matumiaa ngumano kuma kwa komisioni ya 

kukwatania na wiwano wa andu (NCIC) na 

kutwawa kwa muandiki wa syama sya kisiasa na 

munene wa kukunikila meko ma umaamai (DCI). 

 

Unyuvani Ula Uetae Kuaanika kwa Andu 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Kutwikithya muvango wa ivila wa selekali wa kati 

kwithiwa utonya kwithiwa na mbai syonthe sya andu 

ma Kenya. 

Unyuvani na kusinda kwithiwa President: 

President akasakuwa kwisila kwa ukuni wa kula 

wa andu ala mayandikithitye kukuna kula. 

Nikenda mundu awetwe kwithiwa asinda 

unyuvani wa kivila kya President, niwailu akwate 

kula nusu ya ila sya ala makunie i kula sya kivila 

kyu kya President kwongela kula imwe ovamwe 

na kukwata kula kundu kuna kwa imwe kwa kula 

ila ikuniwe katika mbingi wa nusu ya kaunti 

syonthe sya Kenya. 

 

Ta munene wa sekekali, President akethiawa e 

munene wa nthi and selekali na munene wa ita sya 

kau. Akethiawa e wonanyo wa mwanya wa 
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ngwatanio ya nthi. Akatongoeasya nzama ya 

mivia ya selekali (cabinet) ila ikethiwa na munini 

wa President (Deputy President), Munene wa 

anene ma mivia ya selekali (Prime Minister) na 

anene ma mivia ya sekelaki (Cabinet Ministers). 

 

Selekali nthini wa utongoi wa President iketha na 

utonyi wa kumanya miao na mivango ya selekali. 

Anene ma mivia ya selekali matongoewe ni 

munene wa anene asu (Prime Minister) 

makethiwa matwitwe kwa vamwe katika mbunge 

ya nthi kuthukuma kana kutethya mawia ma 

selekali. 

 

Ivinda ya uthukumi: President akathukuma ivinda 

ya myaka itano na kutungwa ingi wiani ivinda 

ingi imwe tu. 

 

Munini wa President: Munini wa President niwe 

withiawa amutetheesye ila makwitya kula. We 

akethiawa aimutethya President uthukumini wa 

enenthi. 

2. President akaamunuva munene wa anene na mivia ya 

selekali (Prime Minister). 

Kuvikiaa ivinda ya matuku mana kuma mbunge 

ya nthi yeetwa kukomana kumana na unyuvani, 

President akaanuva ta munene wa anene ma mivia 

ya selekali (Prime Minister) umwe wa ala 

manyuvitwe ta memba ma mbunge ya nthi kuma 

kwa kyama kya kisiasa kila kinakwatie amemba 

aingi katika mbunge isu ya nthi. Nethia vaii 

kyama kya kisiasa kina ambunge aingi, umwe wa 

amembe asu ma mbunge ula ukwoneka 

akwendekana na aingi ma ambunge asu ma 

mbunge ya nthi. 

 

Kuvitukithwa ni Mbunge ya Nthi: Ula wasakuwa 

kwithiwa e munene wa anene ma mivia ya 

selekali (Prime Minister) ndakambiaa uthukumi 

wake uvisini usu muvaka kunuvwa kwake 

kuvitukithwe kwa kwitikilana kwa mbunge ya 

nthi kwendeketheswe ni aingi ma memba ma 

mbunge isu. 

 

Ula wasakuwa kwithiwa e munene wa anene ma 

mivia ya selekali (Prime Minister) akalea 

kuvitukithwa ni mbunge ya nthi, President 

akethiwa na ivinda ya matuku matale kunuva 
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ungi. Mutalatala uu ukaendeea muvaka 

avitukithwe. 

 

Nuseo andu ma Kenya kukunikila ingi kana 

unyuvani ula wethiwa na andu anini ala 

meyandikithitye kukuna kula meyumyaa kuikuna 

kana nowete utongoi mwithianu kana mwamulo 

wa ula wasinda unyuvanini wailite kwatiia ukuni 

wa kula ula wina andu aingi ala meyandikithitye 

kuikuna mayumilya na kuikuna. 

 

Kuvutwa Wia: Munene wa anene ma mivia ya 

selekali (Prime Minister) no avutwe ni President 

kana kwisila kwa kula ya kwithiwa ambunge 

matena muikiio nake 

3. Wi wa Munene wa anene ma mivia ya selekali (Prime 

Minister) 

Munene wa anene ma mivia ya selekali (Prime 

Minister) aketethasya mawia aa: 

-Watho yulu wa uthukumi wa kila muthenya wa 

selekali. 

-Mutongoi wa wia wa selekali katikaa mbunge ya 

nthi. 

-Akulwa ni President, kutongoesya kamitii nini 

sya nzama ya anene ma mivia ya selekali 

(cabinet). 

-Kutethya we mwene kana kumanya wia ula 

President ukwenda utethwa niwatethwa. 

 

Akaendeea kwosa musaala ta memba wa mbunge 

ya nthi. Ndakethiwa na musaala ungi nundu wa 

kivila kya Prime Minister. 

 

Muandiki munene uvisini wake akatongoesya 

kamitii ka kusyaiisya undu uthukumi wa selekali 

uendeeye kala kakethiwa na aandiki ma mivia 

yonthe ya selekali ta mamemba. 

 

Aandiki ma mivia ya selekali (Principal 

Secretaries) maikatwaawa mbunge ya nthi ila 

masakuwa nikenda wia woo na uthukumi wa 

mwenenthi ndukaongelwe siasa.  

4. Nzama ya anene ma mivia ya selekali mbulanye Nzama ya anene ma mivia ya selekali ni ya vata 

selekalini. Nuseo ithiwe ilye ta uu: 

-President akasakua anene ma mivia ya selekali 

(Cabinet Ministers) me nzama na munene wa 

anene ma mivia ya selekali (Prime Minister). 

Anene ma mivia ya selekali makethia makwatiie 
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mauvisi na mivia ila President wiseuvya kuatiania 

na katiba. 

-Nzama ya anene ma mivia ya sekelaki ikaseuvya 

kuma kwa ambunge na andu ala mena utuika wa 

wia viasalani na ikundini ite sya selekali. Ala 

mate ambunge ni lasima mavitukithwe ni mbunge 

ya nthi na maitwika mamemba ma mbunge ma 

nza. 

-Vakethiwa munene wa muvia wa nthi (Minister 

of State) ula ukanuvwa kuma ambunge ma 

mbunge ya nthi nikinda withie ve muvango na 

nzia nzeo ya siasa na wia katikaa mbunge ya nthi. 

Usu akendeea kukwata musaala wa mumbunge 

na vaikethiwa na musaala ungi nundu wa kivila 

kii. 

-Kivila kya muandiki na muungamii munene 

(Chief Administrative Secretary) kikavetangwa. 

 

5. Kuongela kiwango kya upinzani nikenda withiwe 

niwasisya uthukumi wa selekali withiwe wi museo na 

mwithianu. 

Munene wa upinzani (Leader of the Official 

Opposition): unyuvani wa upresident wathela ula 

wi namba ili akethiwa e memba wa nza wa 

mbunge ya nthi na munene wa upinzani nethiwa 

kyama kyake kya kisiasa kiina ambunge me 

selekalini kana etha e ngwatanoni ya syama ila 

syina ambunge lakini ite selekalini. 

 

Kwithiwa na upinzani mulumu: kyama kana 

ngwatano ya syama ila ite selekalini ikethiwa ne 

upinzani. 

 

Nzama ya anene ma mivia ya selekali ya kyuu 

(Shadow Cabinet): Munene wa upinzani akethiwa 

atonya kuseuvya nzama ino nikenda ikunikile 

mivango ya selekali mbunge. Nuseo nzama ii 

ikethiwa na ukinikili wa maundu ma mivango na 

miao ya selekali na agenda yayo mbunge. 

 

Kyama kya upinzani kikatethya wia mbunge 

ivinda ya makulyo ma munene wa anene ma 

mivia ya selekali na ila kwo makulyo kwa anene 

ma mivia ya selekali. Ivinda ya makulyo mbunge 

ni ya vata nundu nivo ambunge makulasya anene 

ma mivia ya selekali yulu wa mawia ala 

mongamie. 

6. Kuseuvya nzama ya kungamia unyuvani na mivaka 

(IEBC) 

Atongoi ma syama ila syina ambunge katikaa 

mbunge ya nthi makanengwa vinya wa kusakua 
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makomisiona ma nzama ya kungamia unyuvani 

na mivaka (IEBC). Syama isu ikasakua na 

kunengane andu mena withianu na utuika wa wia 

na ala mate ateti ma isyama. 

 

Nuseo kuthi unyuvanini ula wukite na nzana 

nzau. 

 

Athukumi ma nzana ii nuseo mathukume kwa 

mewano wa uthukumi ma myaka itatu ala 

matonya kwongelwa ila indi imwe nethia 

uthukumi ni museo. 

 

Nuseo aungamii ma kula katika kivalo kya 

kukuna kula (constituency) manyuvwe kwisila 

nzia ya kukula enenthi oundu makomisyona 

masakuawa. Nuseo nzama ya kungamia unyuvani 

ikakwata ripoti yulu wa itumi sya maundu ala 

aungamii ma kula katika ivalo maamuie. Itumi ii 

nuseo ikamanyithwa enenthi. 

 

Nuseo aungamii ma kula katika kivalo kya 

kukuna kula (constituency) mayailite kuungamia 

mbee wa unyuvani umwe na mailite kuthukuma 

kwa ivinda ila meutethya wia usu. 

 

Munene wa nzama ya kungamia unyuvani na 

mivaka (IEBC) ailite kwithiwa na utuika wa 

myaka ikumi na itano wa utongoi na uungamii wa 

wia e kivilani kinene. Wia uu ti useo ukethia wi 

wa asili ma makwani me oka. Indi komisyona 

umwe wa nzana isu no ethiwe e musili wa 

makwani. 

 

Nuseo athukumi anene ma nzama isu mesilwe 

ukunikilini wa withianu woo. 

 

Nuseo wia wa munene wa nzama withie wi tofauti 

n aula wa mwandiki wa i nzama. Munene wa 

nzama isu ethiwe niwe mutongoesya wina watho. 

(Chief Executive Officer). 

 

Nzama ii nuseyo ithiwe na visa wa andu ma 

Kenya katika iwango syoonthe. 
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Nuseo kusisya undu tutonya kwola ngalama ya 

unyuvani witu. Kutumia kwa lisiti ya syama sya 

kisiasa ni nzia imwe. 

 

Nuseo muvango wa unyuvani withiwe wi 

muvuthu, wawo, wi musuvie na wi utheini oundu 

katiba iwetete kilunguni kya miongo nyaanya na 

nthanthatu. 

7. Kuwakilisha enenthi: Kila kula ya mundu wa Kenya 

yailite kwithiwa na vinya wianene. O kila mundu na 

kula yake. 

Unyuvani ula wina muuo, uwo na wi utheini 

ukatetheesya andu kukwata andu ala mamasakuie 

kuthi kumawakilisha mbunge. Nuseo kii kikekika 

ona unyuvanini ula wikikaa syamani sya kisiasa. 

 

Ala makalika lisitini ya kyama kya kisiasa 

makethiwa mesilitwe makaunti nikenda 

mwenenthi aamue kana nitatonya ona 

matanatwana kiwango kingi kya kusakuwa. 

 

Syama sya kisiasa kwisila kwa mwiao wa syama 

sya kisiasa (Political Parties Act) ikalasimilwa 

kwithiwa syatiie katiba nikenda withie aka na 

aume nimanyuvwa ona andu ala mate awakilishe 

mbunge nimawakiliswa kuvitila kwa lisiti ya 

kyama. 

 

Lisiti ya kyama ya ambunge ma mbunge sya 

kaunti nayo ikaatiya mitindo ii ya enenthi 

kuamua. 

 

Ivalo sya unyuvani (constituencies) ila 290 

syendeeye ona ivila ila sya kuwakilisha ivalo ila 

itatuite andu aingi. 

 

Syama sya kisiasa syithiwe na vinya kaunti na 

uvisi sya kaunti ndumu nikenda itethesye andu 

kwithiwa na syikalo sya kisiasa nikenda 

makunikile na kwatiiya uthukumi wa ambunge 

moo ivinda yonthe. 

 

Muandiki wa syama sya kisiasa na nzama ya 

unyuvani nisyailite kusyaiisya unyuvani kwisila 

kwa syama sya kisiasa. 

8. Utongoi mwithianu ni wa vata kwa ala makuyumya 

unyuvanini nikenda makwate ivila na kwandikwa wia 

ivilani nene katikaa selekali. 

Nuseo oonthe ala mathukumaa mwenenthi 

maelesye ukwati woo na mali yoo. 
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Ala masikatiwe ulusani na methiwa mena atia 

nuseo makavatwa kwita ivila sya unyuvani kana 

kwaandikwa katika uthukumi wa mwenenthi. 

 

Ndaia ya Wingi wa Andu, Mawoni na Mituo 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Uthukumi wonthe wa enenthi niwailite kwithiwa na 

visa wa Kenya ula ne ivalo syoonthe, mbai sya andu na 

ndini. 

Kwandikana selekalini katika iwango syoonthe 

nuseo kwatiie utuika wa andu na nuseo withie 

mbai syonthe sya Kenya syivo. 

 

Vala vatanaakwatikana mundu wina umanyi ula 

ukwendekana, muvia wa wandikani wa uthukumi 

wa mwenethi (Public Service Commission) na 

selekali sya Kaunti nisyailite kunengwa mwanya 

kuatiania na kilungu kya maana eli na miongo 

itatu na itano (Article 235) kya katiba 

ikatetheesya ala makwitasya wia kuma kwa mbai 

ila nini na syitee mbingi uthukumini wa mwenethi 

kukwata umanyi wa uthukumi nikenda ikaendeya 

kwithiwa na ivuso ya kukwata mawia asu. 

 

Kuandikanwa kwa asikali na ita sya kau sya nthi 

ni useo kukekwa ni kampuni ite ya selekali ila ina 

utuika wa wandikani mwithianu nthi yonthe 

nikenda ala mandikwa methiwe me uthyu wa 

Kenya na mena umanyi na utuika munene. 

 

Muvia wa wandikani wa uthukumi wa mwenethi 

(Public Service Commission) ni useo ukanengane 

ripoti ya kila mwaka kwa mwenenthi yonanitye 

undu andu ma mbai sya Kenya, aka na aume, ma 

ndini syi kivathukanyo na ala me mamutha me 

mwanya mandikitwe. 

2.  Vinya ula wianene wa kula sya andu ma Kenya ni wa 

vata katika demokrasia ya unyuvani. 

Kwikiithya kana kila mwenenthi niwawakilishwa 

nesa, nuseo kwatiia vinya wianene wa kila kula 

ya mundu wa Kenya. 

3. Lisiti sya syama sya kisiasa na kuwakilishwa kwianana 

na kula ila syama sya kisiasa syakwata ni sya vata  

nikenda utongoi wa kaunti na selekali ya nthi ula 

musakue na wa kwaandikwa withiwe na aka na aume 

ivilani sya utongoi. 

Vala ula ukwenda kivila kya Gavana ni mundu 

ume, ula makwitya kivila kyu imwe ailite 

kwithiwa e mundu muka. 

 

 

4. Kululumilya walanyo wa miao nikenda itetheesye 

kumya vaini kwa ala mavitanya na katiba undu iwetete 

yulu wa uthukumi wa mwenenthi. 

Nuseo kukunikila na kuvindua miao nikenda 

muvia wa wandikani wa uthukumi wa mwenethi 

(Public Service Commission) na mivia ingi 

ikanengwe vinya wa kwosa atua kwa ala 
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mavitisye mwenenthi na ala matekwatiia mituo 

miseo ya uthukumi wa mwenenthi. 

5. Syithio na utiiwa wa andu ma Kenya inengwe ndaia na 

syukwatwa mbau ni selekali 

Kutetheesya andu kwelewa vaita wa umanyi wa 

andu ma tene na wa kithio na vaita na uvundi ula 

wi katika maundu ala mekawa tene, maliu ala 

maisawa tene na ndawa na uiiti ula wa tene. 

 

Muvia wa Kithio na Utiiwa (Ministry of Culture 

and Heritage) niwailite kukunikila, kukolanya na 

kwonanya syithio sya mbai sya Kenya nikenda 

ikongela ndaia na umanyi munene wasyo. 

 

National Museums of Kenya niyailite ni 

kukolanya na kuandika na kwikia mavisani na 

sinema utiiwa wa syithio sya andu ma Kenya na 

syithio nzau ila syumilite na ingi ikavulana na 

syithio sya tene sya andu ma Kenya. 

 

Selekali sya kaunti nisyailite kwithiwa na 

museum sya kithio ona matuku ma kutania kithio 

makonanitye andu ma mbai, mituo, mawoni na 

ndini syi kivathukanyo. 

 

Wonanyo munene wa ngumbau sya Kenya 

niwailite kutumika katika masukulu na katika 

masomo ma uraia. 

 

Mbinyu ya kithio ni itikilwe na ikwikiiwa miao. 

 

6. Kuusiswa kwa mwenenthi katika maendeeyo na kutwa 

yulu wa maundu ala mamukonetye nuseo kukethiwa 

kwi kwianiu na kuyete mawoni meu ala mateutumia 

mbesa mbingi sya enenthi. 

Nuseo kuseuvya uvisi wa musyaisya na 

mwandiki wa undu enenthi makuusiswa katika 

kuamua yulu wa maendeeyo na maundu ala 

mamakonetye. 

7. Kusiia ikundi na andu ala matumiaa ukwati munene wa 

viasala syoo na ulusani kuvanga nuu ula ukutongosya 

nthi na kulikilila useuvya wa miao na mitalatala ya 

selekali ila iimatetheesya mavatani moo. 

Ikundi syonthe sya uteti nisyailite kwiyandikithya 

na kusyaiiswa ni musyaisya na mwandiki wa 

undu enenthi makuusiswa katika kuamua yulu wa 

maendeeyo na maundu ala mamakonetye. 

8. Kutetheesya andu ala me mamutha me mwanya 

kutumia myako na ngali sya kutembea vate thina. 

Nuseo mivangoni ya kuthima uthukumi wa mivia 

na mauvisi ma selekali kukethia ne kithimo kya 

miao ila yendee kwatiiwa. 

 

Nuseo komisyoni na ovisi ila iseuvitwe 

kutetheesya andu ala me mamutha me mwanya 

9. Kuongela umanyi ula andu ma Kenya menawo ene kwa 

ene na unyanya woo muno muno katikati wa syana sya 

Muvia wa kisomo nuseo utetheesye kwa uthei 

nikana sukulu na mayunivasiti ala makitwe 
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masukulu nikenda withiwe nimakwata ndaia ya wingi 

wa andu, mawoni, mituo na ndini. 

kutumia mbesa sya mwenenthi syithiwe na syana 

kuma kila vandu nthi yonthe ya Kenya. 

10. Kuongela ndaia ya wingi wa andu, mawoni, mituo na 

ndini katika selekali sya kaunti. 

Maundu onthe ala makwikika kutetheesya kwaka 

ndaia ya wingi wa andu, mawoni, mituo na ndini 

katikaa selekali ya nthi nuseo mekike selekalini 

sya kaunti. 

 

Ukwati na Utanu wa Vamwe 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Nuseo kwithiwa na walyuku katikaa uchumi witu 

nikenda tukethiwa na nafasi mbingi sya mawia kwa 

amuika maitu na kuthanthasya uchumi witu nikenda 

tukakwata koti na mbesa sya selekali ila syitumika 

uthukumini wayo na kuaniisya mavata ma andu ma 

Kenya. 

Kuaniisya kutetheesya uchumi ula ukutumia 

mawiya maingi na kuseuvya syindu sya kutewa 

nthi sya nza. Kuongela akuni ma viasala na 

kuniivya mathina ala ndu ma viasala makwataa 

maivingua na kukuna viasala. 

2. Muvango wa myaka miongo itano (50-year plan) wa 

kwaka uchumi ula wianiisya mavata ma oyu na ma 

nzyawa ila syukite. 

Muvango wa myaka miongo itano ula ne wa siasa 

na ula ukutonyethya Kenya kulika nthi ila  

3. Kwongeleela ngwatano ya nthi ila ithengeanie nikenda 

withiwe masoko manene na rasilimali niyakwatikana 

Selekali ya nthi nuseo ikalaate muvango wa 

kuseuvya ngwatano nene ya kiisiasa ya Afrika ya 

umiloni wa sua. 

4. Kwithia na muvango wa kuma utuini kwambata iwango 

ingi mivangoni ya nima na viasala nini nikenda 

kuseuvya uchumi utonya kusindana nthi yonthe na 

utonya kwithiwa na nafasi mbingi sya mawia na ukwati 

katika sekta mbingi. 

Selekali niyailite kumantha na kuvingua soko 

nzau sya syindu ila isoveswe Kenya katika nthi ila 

tuvakanite nasyo na kunengane uvoo yulu wasyo 

nthi yonthe. 

 

Nuseo andu ma viasala matetheeswe kuseuvisya 

syindu ila maseuvasya na kukwata mawoni yulu 

wa undu syindu isu itonya kuseuvwa nesa. 

 

Kwaka uchumi kuma nthi na kwithiwa na 

mivango miseo ila ikwendekethya kutumia 

athukumi aingi na kuete utumii wa teknologi 

katika nima na sekta mbingi. 

 

Kuongeleela athukumi ma kutetheesya aimi na 

kumatonyethya kumana kula soko syii. 

 

Kutonyethya utumii wa kiwu nimani na kuolanga 

ulusani katika mivango ya maendeeyo ya kiwu. 

 

Kutetheesya iwanda sya utuini ila itonya kutumia 

teknologi nini na kuongeleelwa mbola kukwata 

teknologi ila nzau. 
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Kuongeleela lelu ila syina lami na malamu nikana 

maleu kuma miundani yitu mavike sokoni vate 

thina. 

 

Kutheesya thooa wa stima na kuakikisha uikwaa 

na niwatethya andu ma viasala kusindana na angi 

nthi yonthe. 

 

Kuongeleela ukunikili wa maundu ma nima na 

indo nikenda withiwe nisyasindana na nthi ingi 

5.  Kuongela Mbesa ila andu mekiaa umanthini wa ukwati 

munene. 

Kutetheesya andu kwiia kinandu kinene matonya 

kutumia katika kwongela umanthi na ukwati woo. 

 

Kukulya andu ma Kenya ala mekalaa nthi sya nza 

kwiia kinandu kyoo kuu Kenya. 

6. Misaala ya athukumi ma mwenenthi Komisyoni ya misaala na ndivi (Salaries and 

Remunerations Commission) nuseo ikunikile na 

kwithiwa na walanyo wawo wa misaala ya 

athukumi ma mwenenthi nikenda vaikethiwe na 

kutiana kunene kwa ukwati wa andu ma nthi ya 

Kenya. 

7. Kunengane mikovo kula kwi sekta ila sya vata. Nuseo selekali kwikia miao milumi nikenda 

vengi inengane mikovo sekta ila syina vata ta 

viasala nini, ila nenange, ala matwaa syindu sya 

Kenya nthi ingi, ala maseuvasya syindu, aki ma 

nyumba, sekta ya uima wa mwii, kukolanya na 

kuthukuma na takataka na uimi. Nuseo kusisya 

kana vengi ya maendeeyo nitonya withiwa 

yuunengane mikovo isu. 

8. Kululumiilya usuvii wa ala mosaa mikovo na ala 

matumia syindu ila mathooa. 

Kwikia walanyo wa kusyaiisya mikovo ila 

ikunenganwe kidigitoo kwisila simuni na ila 

ikuete kuthelelwa kwa andu ma Kenya nundu 

andu meiva mikovo isu kwa ndivi ii iulu muno na 

maikova kuma kwa kampuni tofauti. 

9. Selekali niyailite kuvangiia kwaka iwanda nyingi. Kwisila kwa kwaka iwanda Kenya ikatonya 

kwithiwa na ukwati utonya kwete maendeeyo ma 

nthi. Nuseo kukunikila undu andu ma viasala 

matonya kutetheeswa kwaka iwanda. 

10. Kusuvia syindu ila syavumbuwa ni andu ma Kenya, 

umanyi wa tene na wa kitho ta ukwati wa nthi musuvie 

ni miao. 

Nuseo miao milumu isuvie uvumbuzi wa andu ma 

Kenya na ukwati ula umanaa na umanyi wa tene 

na wa kithio. 

11. Kwithiwa na usyaisya wa undu ulusani, ikundi sya 

mikola ila ithengeeaa na kulika ulusanini na kutumia na 

vinya wa kiiuchumi katika kwete miio na syindu nzi ya 

Kenya ila itonya kutuma mathooa ma syindu mambata. 

Kululumiilya utethyo kwa ala matumaa syindu ila 

ivandawa na kuseuvwa Kenya nthi sya nza 

nikenda syindu isu syithiwe itonya kusindana na 

ila ingi syi masokoni ma nthi syi kivathukanyo. 
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12. Kilungu kya miongo ina na itatu (Article 43) kya katiba 

yulu wa aki sya uchumi na andu nikyailite kwianiiwa 

ni atongoi onthe ala manuve na mivango ya uthukumi 

ila yumawa ivinda ya unyuvani ni syama sya kisiasa. 

Selekali ya nthi na sya kaunti nisyailite kuseuvya 

mivango na iwango sya wia nikenda mwiao uu 

wianiiwe. 

 

Atongoi on the ala manuve na mivango ya 

uthukumi ila yumawa ivinda ya unyuvani ni 

syama sya kisiasa niyailite kwatiia kwianiiwa 

kwa mwiao uu. 

13. Nzyawa syonthe sya andu ma Kenya nuseo ikatumia 

ukwati woo kwivia mavata yoo. Ti useo kwovwa ni 

mikovo ila ikutumiwa nai na itekwete ukwati ungi. 

Vethiwe na mwiao uwetete mundu atonya 

kukwata mukovo e myaka iana ata nundu mikovo 

itena mivango ni thina kwa uchumi wa nthi na 

maendeeyo wa nzyawa syonthe. 

 

Vethiwe na kinandu kya nthi (sovereign fund) 

kila kitethesyaa kwiiya kinandu kila kitonya 

kutumika ila kwina miisyo na mbanga na kya 

nzyawa ingi. 

 

Nuseo President katikaa uneeni wake kwa nthi wa 

kila mwaka (state of the nation address) akaweta 

mikovo ila nthi yosote na ikuiva na kwonanya 

undu ukwati wa nthi na selekali uilye na undu 

selekali ivangite kuiva na kwosa mikovo ingi. 

Nuseo akonanya undu muvango wa kutumia 

ukwati wa nthi usyaiiswa nikenda vethiwe na 

maendeeyo na wanangiku munini. 

14. Kwongela kiwango kya mbesa ila ikutumika kwa 

maendeeyo ta kilungu kya ukwati wa selekali nikenda 

wongele uthukumi kwa mwenenthi wa Kenya. 

Kwoola kiwango kya mbesa ila itumukaa kwiva 

misaala ya athukumi ma mwenenthi, ndembea 

syoo na kutwaa mbesa isu maendeeyoni. 

 

Komisyoni ya misaala na ndivi (Salaries and 

Remunerations Commission) inengwe vinya 

(kwisila kwa miao) wa kukunikilya na kumya 

myamulo yulu wa maundu onthe ma misaala na 

ndivi ya athukumi ma mwenenthi. 

 

Kutumia nyumba na uteli sya selekali katika 

mbumbano sya selekali. 

 

Kunyiivya wanangiku wa mbesa sya selekali ula 

wonekanaa katikaa kuua ngali nzau, kuseuvya 

mauvisi ila munene mweu wa muvia wa selekali 

waandikwa kana aandika ma mivia ya selekali 

matena vinya wa usyaiisya. 
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Kiwango kya mbesa ila syutumiwa kwa 

maendeeyo kithiwe ki miongo moonza kwa 

miongo itatu kulingana na kila kikutumika kwa 

mavata ala angi ma uthukumi wa selekali. 

 

Kuvetanga wanangiku wa utumii wa mbesa sya 

selekali katika selekali ya nthi na sya kaunti 

kwisila kwa miao. 

15. Kuendeesya uthukumi ula katiba na mivango ya 

selekali iwetete yolotete ala ngya na mena thina 

nikenda mavikiwe ni utethyo wa ukwati wa nthi 

Komisyoni ya kwaanya ukwati wa nthi (CRA) 

nuseyo ithiwe na muvango mweu wa kwaanya 

ukwati usu na muno muno kwa mbai ila nini na 

itiitwe itina kii maendeeyo nikenda uvikie waandi 

katika mbanjeti ya kaunti. 

 

Kwatiia muvango kwa kuakikisha kana vai 

Mukenya unatiwa nza kwa kualyulya miikalile 

waandi ila syi itina kii kisomo na mavata angi. 

16. Utethyo wa thooa wa laisi wa syindu (subsidies) nuseo 

ukethiwa na kitumi na uikethiwe wa ivinda yaasa. 

Utethyo wa thooa wa laisi wa syindu (subsidies) 

ndukanenganwe nethiwa mbesa sya maendeeyo ti 

mbianu. Vala utethyo uu wanenganwe ni useo 

sekta kana kikundi kyu kyonanye kana kiikethiwa 

na vata wa utethyo kyamina kumila na kwithiwa 

kitonya kusindana masokoni. 

17. Iwanda sya kutha kyuthi kya kalata (betting) ni yietete 

kwasya matumaini na ukya kwa amuika na andu aima. 

Nuseo kumya syuthi sya vata votea sya andu ma 

viasala na kyuthi kila selekali ikaungamiaa na 

ukwati wakyo ukatumikaa kutetheesya kukilya 

amuika, mathau na kithio itethye andu. 

18. Wia wa ala mena utuika mawiani moo (professionals) Ikundi sya ala mena utuika mawiani moo nuseo 

syithiwe na mitalatala ya kumya vainina 

kulikiliila makwani ma mamemba moo ala 

matekwatiia mituo ila iwetetwe kilungu kya 

thanthatu kya katiba. 

19. Kisomo kya umanyi wa useo na uthuku kya thayu 

wonthe wa mundu. 

Mivango ya masomo kuma kiwango kya nthi 

muvaka kya yulu nuseo withiwe na ilungu sya 

umanyi wa useo na uthuku na kisomo kya uraia 

kya mwenenthi ta kimwe kya lasima nikenda 

musomi eke mitiani na kuvita. 

20. Kunengane kithimo kya kuendeea na kusuviika kwa 

andu ma Kenya ta kithimo kya uthukumi wa selekali 

wa nthi na sya kaunti. 

Muvia wa selekali wa utali na masavu ma syindu 

(Kenya National Bureau of Statistics) nuseo 

useuvye kithimo kya maendeeyo ma kimundu 

(Human Development Index) kila kikwailya 

kilungu kya miongo ina na itatu (Article 43) kya 

katiba yulu wa aki sya uchumi na andu. Nuseo 

ripoti ikaumaswa kila mwaka. 
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21. Kunyiivya kwosa kwa mikovo kwa nthi ya Kenya na 

mikovo ila ikutumika kwivia mavata mate ma 

maendeeyo. 

Mikovo ya selekali yailite kwithiwa yelekele 

maendeeyo ateo ila kwina ithokoo kana mbanga. 

 

Mundu ula ukwika maundu matekwatiia uu 

makaumwa vaini. 

22.  Kuongela utonyi wa sekta ya kisomo kwoloota na 

kusisya mavata me mwanya ma syana. 

Kusyaiisy na kutethya ala mena mavata ma 

mwanya na inengo sya mwanya katika kisomo 

kya syana nini. 

23. Kuakikisha usuvii wa mawuthyululuko kwa nzyawa ila 

syukite nikwavata ila maendeeyo ma uchumi 

makuvangiiwa. Nuseo kusisya ukwati wa nthi kwisila 

kwa mauta na mavia ala me vata kwinaete miisyo. 

Kusyaiisya miao ya kusuvia mawithyululuko na 

ila ya kwinza mauta na mavia ma vata yaatiiwe. 

 

Kululumilya enenthi na andu kwithiwa matonya 

kwithukiiswa ni ala makwikia viasala woo 

mawithyululukoni moo. 

24. Nuseo kuma uimi wa miunda nini na kuthi uimi wa 

miunda minene na syengo nene sya indo nikenda syiete 

nzyawa nzau ya aimi. 

Kunengane utethyo na umanyi kwa amuika ala 

makwenda kuima na kwiiya indo sya kisasa ta 

viasala yoo. 

Kutetheesya uimi wa kunyiithya na kiwu na uimi 

wa kula kwi sua yingi. 

25. Utethyo kwa sekta ya uimi ni useo uvikie aimi nikenda 

maimi syindu syina vaita na syaile. 

Aimi matetheeswe methiwe matonya kusindana 

na nthi ingi kwa kuima syindu ila syina soko na 

ukwati munene. 

26. Kumina mikola na ala masiiya kusindana sekta ya uimi 

na muno muno ala methiawa katikati wa aimi na athooi 

na athoosya ma syindu sya uimi. 

Kuseuvya soko wa syindu sya kuma nimani. 

27. Kwatiiya mivango ya kuola thooa wa leu kwa Mukenya 

wa kawaida kwisila kwa kuongela uimi. 

Kukulya aimi mambiiye uimi wa miunda minene 

na ya kiviasala na kukwata masoko ma nthi sya 

nza. 

 

Kunyiivwa wanangiku wa liu kwa kukulya 

viasala ila ite sya selekali kuseuvya syindu sya 

uthithu sya kwiiya liu ndukathuke. 

28. Kuthethya aimi na useuvya wa syindu sya miunda 

kwisila kwa kunengame mbesa sya kuua syindu sya 

uimi na unengani wa leu kwa andu. Muvango uu 

nutethasya uimi na andu kuya maleu ala maile na ma 

kutetheesya uima wa mwii. 

Kutumia Mpesa kwa kutuma mbesa sya utethyo 

wa liu kila vandu nthi ya Kenya. 

 

Kukulya ala manenganae utethyo wa liu matumie 

utumi wa mbesa isu na kwaka kindu kiseo kya liu. 

29. Kutumia iwango sya nthi sya leu museo nikenda syindu 

sya uimi syithiwe itonya kwitikilika masoko ma nthi 

syonthe na kwongela mawia. 

Miao ya ikundu ila isovasya maleu withie ina 

walanyo museo na niyasuvia andu na ina uthei. 

30. Kwongela miunda ila ikutumika kwa uimi wa miunda 

minene na ya viasala kwa amuika kwisila kwa miao ila 

ikwendeesya andu kuima na kwithiwa na ngwatano 

nzeo kati wa ala mena miunda, athukumi kana ala mena 

mbesa sya mikovo. 

Kwikia miao miseo kwa ala mena miunda, 

athukumi na aimi. Kwikia rekodi ya ene itheka ki 

digitoo nikenda andu withie nomakwate rekodi 

isu. 
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Kutavanya itheka sya selekali ila itonyo 

kukombowa ni aimi ma miunda minene kwa 

thooa museo. 

31. Kwongela mawia na ukwati kwisila kwa viasala ila nini 

kusindana and kwiyaka. 

Kuniivya koti ula umaswa kwa viasala ila nzau na 

nini kwa kuinenga mwanya wa myaka moonza 

mateiva koti nikenda mayake na viasala syoo na 

kuseuvya mawia kwa amuika. 

32. Kutetheesya amuika viasalani na utuika kuma me anini 

na kumanenga mbesa sya kwambiia viasala isu. 

Kukulya ikundi ila ite sya selekali na sya viasala 

kuseuvya uvisi wa kwendeesya useseei wa 

amuika, kisomo kyoo na utethyo kwa amuika ala 

ala makwenda kulika viasalani. President 

akatongoesya uvisi usu. Amuika asu 

makakwatanwa na aseseei ala mena utuika katika 

maundu ma viasala na makethiwa me ngwatanoni 

ya nthi ya ala meyumasya uthukumini wa 

mwenenthi. 

33. Andu oonthe ma Kenya manengwe kisomo kianu kila 

kitonya kutuma makwata mawia na kwambiia viasala 

syoo na muno muno ala matanavita nesa kwendeeya na 

masomo. 

Nuseo kwatiia isavu ya andu na undu ne laisi 

kuvikiia sukulu na mivia ya kisomo ila miao na 

mbesa sya kwaka ikumwa. 

 

Asyai kusyoka utongoini wa sukulu kwisila kwa 

kualyula mwiao wa kisomo kya nthi (Basic 

Education Act). 

 

Sukulu sya kwaka umanyi na utuika maunduni 

(Technical Schools) kwa amuika syiendeeswe 

kwa ala matatonya kuendeeya na ila ingi. 

34. Kuatiia mivango ya maendeeyo ya selekali wa kati na 

selekali sya kaunti.  

Kululumilya nzama kati wa selekali ya kati na ila 

sya kaunti katikaa kuvanga projekiti sya nthi ya 

Kenya. 

35. Kuthethya asyai ala mekalaa misyi kukwata uthui ula 

wakwatikana kwa kutambua usuvii wa misyi ni ala 

matwaanite ta wia wi maana. Kii kithiwe kii 

kitambulike kotini ila ve makwani ma kutiana kana 

kuaa mutwaano. 

Miao yithiwe niyaelesya maundu aa nikenda koti, 

ona ila sya aislamu, itwe undu umwe na withiwe 

ala matwaanite wia woo niwatambulika ivinda ila 

matwaanite. 

36. Syana ila isyaitw nza wa mutwaano isuviwe. Kwa mituki miao ila ikonetye maundu aa yatiiwe. 

37. Kutetheesya andu methiwe na wendi wa kumya 

kinandu kya kutetheesya ala mateetonya kana mena 

mavata ma mwanya na kwiyumya uthukumini wa 

mwenenthi. 

Muvia wa selekali ya kati wa kukolanya koti 

(KRA) utetheesye kuthangaasya andu kumya na 

kusangia inandy sya utethyo kwa ala mena vata 

kwa kumaola koti ula mai meva. 

38. Kuniivya muio wa koti nikenda andu ma Kenya 

masakue undu matonya kutumia ukwati woo kwiyaka 

kute kunenga selekali ila ivinda yingi ithiawa na 

wanangiku mwingi. 

Umya wa koti withiwe utonya kumanyika kwa 

mituki ni andu. Kwikia koti umwe kwa ala 

makwataa misaala kana me ukwati wa nthi wa 

silingi ngili miongo itatu. 
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Kusiia ulusani wa kulea kwiva koti muno muno 

kwa andu ma viasala. 

Kumya vaini munene kwa ala methiawa na 

ulusani wa kulea kwiva koti na ala 

mamatetheeasya katika selekali ona nza wa 

selekali. 

39. Kusisya withiwe misaala ila minene na ila minini 

katikaa uthukumi wa mwenenthi ndinatiana kwa 

kiwango kinene. 

Kunyiivya kwongelwa kwa misaala kwa ala 

makwataa mbee wa ngili maana eli kwa mwei. 

40. Kwongela uthukumi museo kwa mwenenthi. Kwandika andiki ma mivia ya selekali kwa 

mewano ma wia ma ivinda inini mena ithimo sya 

wia ula metethya na ila mwenenthi wimanyithwa. 

 

Athukumi aa masiiwe na andu ma siasa kulikiliila 

wia woo na withiwe muvia wa wandikani wa 

uthukumi wa mwenethi (Public Service 

Commission) niwo ukunikila maundu ala 

mamakonetye. 

 

Ugatuzi/Mutalatala wa Selekali sya Mutiuuko 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Andu ma Kenya mena utanu nundu wa ugatuzi na 

mekulya selekali ila miongo ina na moonza syendeeye. 

Selekali ii syendeeye. Andu ma Kenya meenda 

mbesa ila syi selekalini ii itumike kwa 

maendeeyo. 

2. Utongoi wa Gavana na munini wa Gavana withiwe 

wina aka na aume. 

Ala makwitya kivila kya Gavana na munini wa 

Gavana nuseo nethia Gavana ni mundu ume 

munini wake ethiwe e mundu muka. 

3. Ila kivila kya munini wa Gavana kikunyuvaniwa kana 

ve uthei. 

Munini wa Gavana aile kwithiwa e wa jinsia ila 

ingi. 

 

Ila vethiwa na uthei kivila kya Gavana na Gavana 

ailea kuandika munini ungi kwa ivinda ya matuku 

miongo keenda, Spika wa mbunge ya kaunti kwa 

kuvitukithwa ni mbunge isu, akasakua munini wa 

Gavana. 

4. Usyaisyaa na ukunikili wa utumii wa mbesa, wandikani 

na utandithya wa mbesa withiite ute museo katika 

iwango mbingi na nundu wa uu wanangiku wa mbesa 

na ulusani niwetete thina ugatuzini. Nuseo mivia ila 

inengetwe wia wa kusyaiisya na kukunikila maundu aa 

ilulumilye wia woo na ikwikia mitalatala ya kumina 

wanangiku wa mbesa sya mwenenthi na kwithia mbingi 

sya mbesa nisyatumiwa kwika maendeeyo. 

Kiwango kya mbesa sya maendeeyo kulingana na 

kila kya maundu mate maendeeyo kithiwe ki 

miongo moonza kwa miongo itatu. 

 

Vethiwe na namba ndwe ya andu ala matonya 

kwandikwa ni selekali sya kaunti. Namba isu 

ithiwe isyaitye andu ala mekalaa i kaunti. 
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Wia wa mbunge sya kaunti ululumilye nikenda 

isyaisye na kulunga maundu.  Mbajeti ya mbunge 

sya kaunti withiwe nisyasuviwa na kutumiwa nai 

ni muvia ula ungi wa selekali sya kaunti na 

niyatumika nesa kwianana na miao ya utumii wa 

mbesa sya mwenenthi. 

 

Mawia ma selekali ya kati na sya kaunti withiwe 

wisikie nesa na ni tofauti nikenda kusiia 

wanangiku wa mbesa. 

 

Mawia katikaa selekali sya kaunti withiwe 

nimasiswa nesa na mena maana. 

 

Gavana mweu asakuwa nuseo akamina projekiti 

ila ula unaumie utanaminite. Ni useo akanengane 

kitumi kinene kya kulea kwika uu.  

 

Projekiti ila ikwikika mwaka wa mwisyo wa 

uthukumi wa Gavana ni useo ikasyaiiswa na 

kukunikilwa nesa ni uvisi wa muungamii wa 

mbajeti, mbunge sya kaunti, seneti na mivia 

yoonthe ya usyaiisya wa utumii wa mbesa sya 

mwenenthi. 

 

Mitalatala ya utumii wa mbesa katikaa selekali 

sya kaunti ululumilwe na wikiwe utheini vamwe 

na mbajeti. 

 

Uvisi wa mukunikili wa utumii wa mbesa sya 

mwenenthi (Office of the Auditor General) 

niwailitwe kuetwe kaunti nikenda ukasyaiisya 

utumii wa mbesa kaunti. 

 

Uvisi wa muungamii wa mbajeti wailite 

kunengane mbesa kwa kaunti wakunikila na 

kumanya undu ila inanenganitwe undu 

inatuniiwe. 

 

Kila murandi wa maendeeyo wailite kwithiwa na 

kivwau kiwetete ni murandi wa kyau, ula 

ukuwaka na namba ya simu yake nikenda withiwe 

andu ma Kenya nimatonya kuweta vala ve thina. 

5. Wandikani wa mawia katika selekali sya kaunti 

withiwe wina ndaia ya wingi wa andu, mituo, mawoni 

Muvia wa wandikani wa uthukumi wa mwenethi 

(Public Service Commission) ula withiawa na 

myamulo yawo niwailite kwonanya undu mivia 
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na ndini na watiiye utuika na uthukumi museo wa 

mundu. 

isu katikaa kaunti yailite kutethya wia woo. Mivia 

isu katikaa kaunti ina wia wa kwandikana, kutwa 

undu athukumi makaivawa kulingana na iwango 

syoo na kuatiania na iwango ila syatiawa ni 

selekali ya kati na kutetheesya kwaka utuika na 

umanyi wa athukumi. 

6. Mbesa mbingi sya maendeeyo katika mbajeti sya kaunti 

itumike katiwa woondi 

Miao iseuvwe yulu wa ivalo sya kaunti, mivothi 

ite ya ndivi na kukwata mivothi kuma nthi sya 

nza. 

 

Ambunge ma mbunge sya kaunti methiwe 

matonya kusyaisya undu mbesa sya basari 

iutumika. Nuseo CDF ndikatumike kuthokoa 

mivango ya maendeeyo ya kaunti. 

 

Komisyoni ya kwaanya ukwati wa nthi (CRA) 

nuseyo ithiwe na muvango mweu wa kwaanya 

ukwati usu na muno muno kwa mbai ila nini na 

itiitwe itina kii maendeeyo nikenda uvikie waandi 

katika mbanjeti ya kaunti. 

 

Muvia wa selekali wa utali na masavu ma syindu 

(Kenya National Bureau of Statistics) nuseo 

withiwe na kithimo kya maendeeyo ma andy ma 

Kenya na kusuviika kwoo na usuvii wa 

mawithyululuko moo ta kithimo kya uthukumi 

wa selekali ya kati na ila sya kaunti. 

 

Mivothi itena ndivi no itumiwe kwendeesya 

kaunti ilike ngwatanoni sya maendeeyo (regional 

blocs). 

7. Kululumilya miao na mitalatala ya kutonyethya kaunti 

kwaka uchumi woo. 

Ukolanya wa koti wa selekali sya kaunti na miao 

yasyo iikethiwe ya kuaa viasala utandithya wa 

mbesa na maundu ma uvumbuzi. 

 

Kila kaunti iseuvye walanyo wa kwaka viasala na 

utandithya wa mbesa ula ukatiawa vate nzika. 

 

Viasala mashinani ni yailite kutetheesya kaunti 

kwaka viasala ivaloni syonthe na ikundi syonthe 

kwisila kwa ngwatano na kuseuvya mitalatala ya 

kuvingua viasala na kusyendeesya vamwe na 

kwaka umanyi na utuika wa viasala na 

kukwatanya andu ma viasala na masoko. 
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Ukolanya wa koti kaunti withiwe wi wa digitoo 

nikenda wolange ung’ei. 

 

Kutetheesya viasala nesa nikenda itonye 

kusindana na ingi sya nthi ingi. 

 

Kuakikisha kana andu ma viasala maineva koti 

mala eli kana kwatiiya miao ina thina ya selekali 

wa kati na wa kaunti. 

8. Umya wa mauta na mavia me lato withiwe usuviite 

mawithululuko na utonya kusuvia mavata ma nzyaw 

syukite na watiite miao na uyete ukwati na uthui kwa 

nthi ya Kenya 

Mewano ma umya wa mauta na mavia me lato, 

miao na usyaiisya wa umya uu nuseo ukaiwa 

utheini kwa mwenenthi vamwe na livoti ya 

kukunikila undu mawithyululuko matonya 

kuumia na kusuviika umya usu wa mauta na 

mavia me lato uendeeye. 

9. Kuelesya unengani wa wia vamwe na mbesa sya 

kuutethya katikati wa selekali ya kati na selekali sya 

kati. Kilungu kya ukwati wa nthi kila kinengawe 

selekali sya kaunti kyongelwe kuvikiaa 35% na 50%. 

 

Nuseo namba ya andu na uima woo, uimi na uthukumi 

wa mwenenthi, kulea kunengwa kilungu kianu kya 

mbesa sya selekali kwisila kwa maendeeyo ivinda ya 

tene kana oyu nisyo syailite kwatiiwa katika kuaamya 

kinandu kya selekali kwa selekali sya kaunti indi ti 

kilungu kya nthi kila kaunti yii.  

Kuatiia katiba na kutwaa wia ula uwetetwe kuma 

kwa selekali ya kati muvaka selekali sya kaunti 

vate kwananga ivinda. 

 

Viasala sya selekali ya kati ila syikaa mawia ala 

selekali sya kaunti syailite kutethya nuseo 

imanthiwe undu ungi wa kwika. 

 

Nuseo kwika isavu ya undu mawia ala selekali 

sya kaunti syailite na syikaa matumiaa mbesa 

siana. Kii kikaelesya undi kinandu kya nthi 

kyailite kwaanwa kati wa selekali wa kati na ila 

sya kaunti. 

 

Kwaanwa kwa kinandu kya nthi kwailite 

kwithiwa kueleeka ni enenthi na kuatiite katiba 

undu kawetete yulu wa wiananu, aki na mavata 

ma mwanya. 

 

Kila wardi nuseo ikakwata kilungu kya miongo 

itatu kwa iana kya mbesa sya maendeeyo kila 

myaka itano ya ithukumi wa selekali ya kaunti. 

 

Mbesa ila ikolanawa ni kaunti withie iikolanwa 

utheini na syusuviwa nesa. 

 

Vethiwe muthinzio wa kunengwa mbesa ingi 

kuma kwa kinandu kya nthi ila kaunti syakolanya 

mbesa mbingi na kwa vitii. 
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Komisyoni ya kwaanya ukwati wa nthi (CRA) 

ithime kila kaunti syonthe syailite kwithiwa 

iikolanya. 

 

Muvango wa kaunti wa maendeeyo niwailite 

kwithiwa na ukunikili wa mavata ma maendeeyo 

ma wardi syoonthe sya i kaunti  

 

Koti uniivwe kwianana na livoti sya uvisi wa 

mukunikili wa utumii wa mbesa sya mwenenthi. 

10. Kululumilya unyanyaa na kueleanwa kwa mbai sya 

andu ila ituite kaunti nikenda withiwe mbai ila nini 

nisyethukiiwa na syanengwa ndaia. 

Ndaia kwa syithio na umanyi wa mbai sya andu 

na selekali sya kaunti. 

 

Sukulu sya kaunti withie nisyathokya mbai na 

ndini syonthe ila ituaa vo. 

 

Miradi ya kutumika kwa vamwe muno muno na 

mbai ila syithiitwe na ithokoo ivinda iasa. 

11. Andu ma Kenya nimakwenda uthukumi wa kusivia 

uima wa mwii museo nikenda nthi iendeeye na 

kwithiwa na uthui. 

Wia wa uima wa mwii wailite kwithiwa selekalini 

sya kaunti na uyatiiwa ni mbesa mbianu. 

 

Aki sya awau nuseo inengwe ndaia. 

12. Mbesa ila itumiawa uungamiini wa uthukumi wa 

kusivia uima wa mwii nuseo iniivwe nikenda andu 

methiwe matonya kukwata uthukumi uu. 

Utumii wa mbesa uungamiini wa muvuko wa 

National Hospital Insurance Fund unyiivwe kwa 

kutumia tekinologi na kumina ulusani. 

 

Ulusani/Ufisadi 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Uthukumi wa mwenenthi ni selekali utangiiwe na 

withianu na kuola athukumi kwika viasala na selekali 

na kwongela uthukumi wa utheini na ithimo sya 

uthukumi. 

Kuvundisya yulu wa umanyi wa useo na uthuku 

na uthukumi museo kwa kila koosi ya athukumi 

ma selekali muno muno ila maendaa nikenda 

makasiswa kana nomanengwe ivila nene. 

 

Kuseuvya walanyo wa athukumi ma selekali 

kumya mauvoo yulu wa ulusani na umaamai kwa 

kimbithi. 

 

Welano wa uthukumi nuseo withiwe na ithimo 

sya uthukumi museo na vaini ula withiwa 

muthukumi alea kwianisya ithimo ii. 

 

Athukumi ma selekali maikeke viasala na 

selekali. 
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Muwandu wa muthukuni wa selekali onake 

ndakeke viasala na selekali indi no eke na ikundi 

site sya selekali. 

 

Nuseo muthukumi wa selekali avitukithiswe ni 

munene wake kwithiwa na viasala nza wa selekali 

na ula wendeesya nza wa masaa ma kuthukuma 

selekali. 

 

Athukumi ma selekali ala methiawa mboondi ya 

kampuni ila ite sya selekali nuseo makaweta kana 

ve kindu kitonya utuma matasuvia wendi wa 

mwenenthi nundu wa wendi woo kinduni kila 

kiukunikilwa ni mboondi isu. 

 

Muthukumi wa selekali kana mwenenthi ndailite 

kutwa meko kana akekala umbanoni ula 

uvangithya mundu ala makonetye utumii wa 

mbesa na utethyo kwa: 

-muka ka muume wake, kana kana musyai wake 

ona mwiue 

-andu kana kampuni ila we wina uusiano wa 

kiviasala myaka itano mithelu 

-andu kana kampuni ila inamusangie unyuvanini 

wake myaka itano mithelu 

-kampuni kana ikundi ila muthukumi usu utonya 

kwenda kukulya wia vo 

-andu kana kampuni ula we kana kiveti kana 

muume wake kana kana kana musyai wina ikwani 

kana ula mena mukovo nake. 

2. Kwika ndaia kwisila kwa kuma wiani. Atongoi ni mailite kwika kiko kya ndaia na kuma 

wiani ila maundu ala mekie maete mbanga kana 

wanangiko wa mbesa sya mwenenthi. 

3. Wia wa utongoi. Atongoi matumie uthukumi ula manengae 

enenthi. 

4. Vethiwe na ukunikili museo na kusililwa na kwovwa 

kwa imaamai. 

Uvisi wa musili na mutwaiisya wa makwani na 

ula wa mukunikili wa umaamai ululumilwe. 

 

Muvia wa kwosa mali ila yumanite na umaamai 

na ulusani (Asset Recovery Agency) niwailite 

kutwawa uvisini wa musili na mutwaiisya wa 

makwani nikenda uendeesye kwa mituki kwosa 

mali ila yumanite na umaamai na ulusani isyoke 

kwa selekali. 
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5. Nuseo vethiwe mitalatala ya kwosa mali na ukwati wa 

ala masililwa na umaamai na ulusani. 

Muvia wa kwosa mali ila yumanite na umaamai 

na ulusani niwailite kutwawa uvisini wa musili na 

mutwaiisya wa makwani. 

6. Vengi ila syutetheesya ulusani nisyailite kwosewa atua. Vengi ila yatetheesya maundu ma ulusani 

niyailite kwiva mbesa syonthe ila syesila kwayo 

vamwe na interest. 

 

Ala onthe me katikaa ulusani-imaamai, ala 

matetheeisye ulusani na ala mamasiiie-mailite 

kusililwa na kumwa vaini na kwivia mali ila 

manakwatie kwisila ulusani. 

 

Vengi ila syutumika muno katikaa ulusani syailite 

kuvenwa laisenzi. 

7. Mbesa sya mwenenthi ila syatumiwa kutetheesya 

viasala sya selekali syikavaluke kana kutetheesya andu 

kutonya kuthooa syindu syailite kwithiwa na miao 

mikali netha ikatumiwa kwa wanangiku kana ulusani. 

Utethyo wa thooa wa laisi wa syindu (subsidies) 

ndukanenganwe nethiwa mbesa sya maendeeyo 

ti mbianu. Vala utethyo uu wanenganwe ni useo 

sekta kana kikundi kyu kyonanye kana 

kiikethiwa na vata wa utethyo kyamina kumila 

na kwithiwa kitonya kusindana masokoni. 

8. Miao ya mikalile na mituo ya atongoi. Atongoi uthukumini wa mwenenthi methiwe na 

withianu mwianu kwisila kwa miao na kutangasa 

kwa ukwati na mali yoo. 

9. Kunengane mithinzio ya syindu kwa ala makunengane 

mauvoo kwa kimbithi ala metuma kukwatwa kwa mali 

ila ithooetwe na mbesa kuma kwa ulusani kana 

kusililwa na kwovwa kwa ala makwatiwe na ulusani na 

umaamai wa kiuchumi. 

Ala manengane mauvoo kwa kimbithi yulu wa 

ulusani na mali yakwatwa na ikwani yoova 

imaamai manengwe kilungu kya itano kwa iana 

kya mali isu. 

10. Utongoi wa selekali ya kati na ila sya kaunti niwailite 

kwatiiya mwiao wa kutangasa ukwati na mali yoo 

yonthe. Aa ni vamwe na President, anene ma mivia ya 

selekali, ma Gavana, andiki ma mivia ya selekali, na 

aungamii na anene ma viasala sya selekali na kampuni 

ila selekali itandithitye mbesa. 

Nuseo ukwati na mali ya atongoi ma selekali ila 

ne vamwe n aula umaa mawiani moo, viasala sya 

misyi yoo, nyumba syoo, kukuna viasala na 

selekali, kwitha mongamie makampuni, makwani 

moo, utandithya wa mbesa syoo na mali yoo ya 

mbee wa milioni ikumi na ukwati ula ungi woo na 

mithinzio ila ivitukite silingi ngili miongo itano 

kwisila kwa wia woo. Nuseo kuweta ndembea ila 

meviwe ni ikundi site sya selekali na kwitha me 

mamemba ma ikundi site sya selekali. 

11. Kusiia athukumi ma mwenenthi kutumia miao 

kumakisya ala makwenda kumya mauvoo ma ulusani 

kwa kimbithi ona isese sya kwandika mauvoo ila 

ikwenda kwandika yulu wa ulusani na umaamai wa 

kiuchumi. 

Mwiao wa kuumwa ula utumaa athukumi wa 

mwenethi matethiwa na undu meka ila 

makwikwatiswa kwithiwa manai maunduni ma 

ulusani na utumii muthuku wa mauvisi moo. 

12. Kwongela wikwatyo ula andu menawo kwa koti. Kwongela wikwatyo na muikiio ula andu 

menawo kwa koti vamwe na ndaia ya kuanya 

vinya wa koti, mbunge na selekali na kwithiwa 
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itonya kwiyelesya kwa mwenenthi. Nuseo 

kusuvia wiyathi wa koti. 

 

Uvisi wa jaji wa mwanya ula wisilaa makwani ma 

umaamai na ithokoo sya magaidi, kuta ndawa sya 

kulevya, ulusani na kesi sya umaamai muthuku. 

Uvisi uu unengwe usuvii museo. 

 

Vinya wa komisyoni ya koti nuseo wongelwe 

nikenda withie itonya kumya majaji vaini nundu 

wa makosa manini ala masiiyaa andu kukwata aki 

kwa mituki vate kwisila kila katiba iwetete kya 

kumya majaji uvusini woo. 

 

Uvisi wa ombudsman wa koti useuvwe withie no 

uvikiwe na kusungia kwa mituki andu ala mena 

uteti yulu wa uthukumi wa mwenenthi. 

 

Kumanyithya andu ma Kenya kana no matwae 

mathina moo na koti kwa uvisi wa komisyoni ya 

joti na uvisi wa ombudsman kana komisyoni ya 

aki ya uungamii wa uthukumi kwa mwenenthi. 

13. Kuiiya utumii muthuku wa mitalatala ya koti kutiisya 

na kutuma andu matakwata aki yoo na muno muno ila 

andu mena ukwati munene masikatiwe ulusani. 

Kunyiivya ivinda ila inenganitwe kumina 

makwani ma ulusani na umaamai wa kiuchumi. 

14. Kwika ukunikili museo wa utumii wa mbesa sya 

mwenenthi na kumanya kana niwakwata uthukumi 

kulingana na mbesa ila syatumika. 

Nuseo ukunikili withiwe wina kitumi na ulengete 

kunenga mbunge ya nthi kwisila kwa uvisi wa 

mukunikili wa utumii wa mbesa sya mwenenthi 

(Office of the Auditor General) ukunikili uu: 

-Ukunikili wa mbesa na akaunti sya mivia 

yoonthe ya selekali wa kati na kuweta kana 

kuweta kana i akaunti niwetete na kwelesya nesa 

maundu on the ala muvia usu unatethisye na undu 

iwango ila syikiitwe nitumikite nesa. Ni useo 

kuweta kana utumii wa mbesa unekiwe ni muvia 

ula uwetete, wina watho wa utumii na watiie miao 

ila ikiitwe ni mbunge ya nthi. 

-Ukunikili ula usiasya utumii wa mbesa sya 

mwenenthi na kumanya kana niwakwata 

uthukumi kulingana na mbesa ila syatumika. 

Ukunikili uu usiasya kana ve wanangiku wa 

mbesa katika selekali kwisila kwa kuthooa syindu 

iteutimika na kutethya mawia ala makutethwa ni 

mivia ingi ya selekali kana ikundi ite sya selekali. 
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15. Walanyo wa kusuvia mbesa sya mwenenthi ululumilwe 

kwa kwongela vinya na utonyi wa uvisi wa mukunikili 

wa utumii wa mbesa sya mwenenthi (Office of the 

Auditor General). 

Kuendeesya kuseuvya usiisya wa uthooi wa 

syindu sya uthukumi wa mwenenthi na undu 

mbesa itumikaa. 

 

Kuseuvya ukunikili ula wikawa mbee wa kutumia 

mbesa sya mwenenthi. 

16. Kuongela ukunikili wa uthooi wa syindu kwa uthukumi 

wa mwenenthi na athukumi ala maithooaa. 

Maovisa ala mathooaa syindu sya selekali 

maikekale uvisini umwe mbee wa myaka ili. 

17. Uvisi wa muungamii wa mbajeti ululumilwe na 

kunengwa utonyi wa kukunikila na kumanya kwa 

ivinda iseo ungei, wanangiku na utumii muthuku wa 

mbesa sya mwenenthi. 

Kutumia tekinologi kusyaiisya na kukitana na 

ungei na wanangiku wa mbesa sya mwenenthi. 

Kii ni vamwe na kungamya mbesa ila syii itumwe 

na kuivwa ila ulusani na ungei wamanyikana. 

18. Kenya itwike nthi ila uthukumi woonthe wa selekali 

utonya kukwatwa kwisila kwa mitandao ya internet na 

simu (ila ya digitoo). Ii ni vamwe na ndivi sya uthukumi 

usu na kwiiya lekondi. 

Andu ma Kenya manengwe ivande sya digitoo na 

lekondi sya uima wa mwii withiwe syi digitoo ona 

kwandikiwa ndawa sya kunywa ila mundu e 

muwau. 

 

Andu ma Kenya makune kula kidigitoo. 

19. O undu President wawetie mwei wa ikumi nemwi 

mwaka wa 2015, nuseo viasala sya mivia ya selekali 

syinyiivye wanangiku kwa kuatia vata ula watumie 

syambiiwa. 

Miao ila yungamie viasala sya selekali ivinduwe 

na mwiao mweu wa kuvindua viasala ii 

uvitukithwe. 

20. Mivango ya masomo kuma kisomo kya syana nini 

muvaka kisomo kila kinene nuseo kithiwe na kilungu 

kya kisomo kya umanyi wa mituo miseo na mithuku na 

kisomo kwa uraia ila ikethiwa syi sya lasima nikenda 

syana ivite mutiani na kwendee na masomo. 

Muvia wa kisomo useuvye muvango uu kwa 

sukulu syoonthe na ala mavundiasya amuika na 

syana ila nini na andu ala aima. 

21. Athukumi anene ma mwenethi maikatumie mbesa sya 

mwenenthi kuthukuma kwa uthui na laa mwingi. 

Mbajeti ya kuvindua na kutanavya mauvisi kuma 

kwa mivia ya selekali syailite kuetwe mbunge 

itina wa myaka itatu. 

22. Kunyiivya wanangiku wa mali ya selekali. Mbajeti ya kuthooa kindu niyailite kwithia na 

kilungu kya kukiseuvya. 

 

Kuta kwa mali ya selekali kumwe kuungamiwa ni 

kamitii ila iseuvaswa kwa mituki. 

23. O undu President wawetie mwei wa ikumi nemwi 

mwaka wa 2015, nuseo mathooa ma selekali withie 

maatiite mathooa ma masoko. 

Muvia wa kusyaiisya uthooi wa syindu kwa 

uthukumi wa mwenenthi niyailite kunyaiikya 

uvoo yulu wa mathooa ma syindu ala selekali 

itikilitye kila mwaka. 

24. Kumya vaini na kukita ala maleaa kuiva koti na ala 

mamatethesyaa kulea kuiva koti katika selekali na 

ikundini ila ite sya selekali. 

Kampuni sya mawakili na muvia wa selekali ya 

kati wa kukolanya koti (KRA) na mivia ingi ya 

selekali na athukumi moo nimailite kumwa vaini 

munene nundu wa kutetheesya kulea kuiva koti 

kwa andu na viasala. 

25. Kumanya na kunyiivya maundu ala katikaa uthukumi 

wa mwenenthi mongelaa ulusani na ikundi ila sya 

Kwika ukunikili museo wa miao, ndivi na 

mawalanyo ala mena thina katika uthukumi wa 
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imaamai syendesya viasala na selekali. Nuseo 

kuvetanga wendi wa kumina mbajeti mwaka wa 

selekali wangiie kuthela kwisila kwa meko ma 

wanangiku. Kunengane mithinzio aka metumia mbesa 

nini na uyithiya nimamina miradi yoo na mivango yoo 

ya utumii wa mbesa. 

mwenenthi na ala masiiaa mwenenthi kukwata 

uthukumi museo. 

26. Kwova ala makwatwa na makossa ma ulusani no kindu. 

Indi ukwati woonthe umanite na ulusani niwailite 

kwoswa ni selekali na asu withie maikwata na 

kusindania ivila ila sya unyuvani kana sya kwandikwa 

kuthukuma mwenenthi. Ona mayailite kukuna viasala 

na selekali. 

Ukwati wa kumana na ulusani ula mwose ni 

selekali utangaswe na maiwetwa ala 

manakwatiwe na kusililwa na kwithiwa mania 

makosani ma ulusani. Ala makwatwa na atia ya 

ulusani mavutwe kuma uthukumini wa enenthi na 

maisiiwa kwika viasala na selekali. 

27. Kusiiya viasala nene ila itonya kwenda utethyo wa 

selekali. 

Kwikia mitalatala miseo ya utongoi wa viasala na 

ikundi ite sya selekali nikenda withiwe 

nisyaisuvia na mathina ala maumanaa na ulusani 

kana utongoi muthuku. 

28. Kusiia kwithiwa na kampuni nene muno ite sya selekali 

ila itena ingi masindanaa nasyo na ikavaluka no 

vethiwa na thina nthi ya Kenya. 

Uvisi kwa kusisya kwithiwe masindani kati wa 

kampuni na viasala ila ite sya selekali 

ululumilwe. 

29. Muvango museo wa nthi ula ukwendekana ni andu na 

ukwete walyuku katika sekta ya uthukumi wa enenthi 

na kwanakavya selekali sya kaunti. 

Kunyiiva mbesa ila itumikaa kuiva athukumi ma 

mwenenthi kwisila kuoanya mawi ma selekali ya 

kati na ala ma selekali sya kaunti. 

  

Kusisya withiwe misaala ila minene na ila minini 

katikaa uthukumi wa mwenenthi ndinatiana kwa 

kiwango kinene kwa athukumi ma selekali wa 

kati na selekali sya kaunti. 

 

 

Kunyiivya athukumi ma mwenenthi kwa 

kungamya wandikani na kulea kususya nafasi ila 

syatiwa ni ala meetwa kana mamina wia nundu 

wa ukuu. 

30. Atongoi katika uthukumi wa mwenenthi methiwe na 

withianu kwisila kwa mitalatala miseo na milumu ya 

kukunikila ukwati woo na mituo yoo matenamba 

kuandikwa. 

Anene onthe ma mivia ya selekali, andiki ma 

mivia isu, ma Gavana mesilwe katikaa mitalatala 

ya kukunikila ukwati woo, mituo yoo na mbunge 

ya nthi ithiwe na syikalo sya kumethukiisya na 

kukulya mokulyo makonetye maundu aa. 

31. Mitalatala ya ikundi sya andu na syithio ila inengae 

mithinzio kana ikaumya mundu kana misyi muambani 

kuanana na mituo yake katika kau na ulusani. 

Atumia onthe ala mataa amuika nzaikoni 

mathingiliile withianu na kusuvia nthi ya Kenya 

kila muthenya kwa kwaka unyanya na andu ala 

angi na kukitana na ulusani. 

 

Umbano wa atongoi ma ikundi kukunikila 

walanyo wa withianu ila maithokya mamemba 

meu. Ikundi nisyailite kulea andu ala mawetetwe 
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na kwoneka me umaamaini na ulusanini na 

kutumia mauvusi moo nai. 

32. Nafasi ya ndini nuseo isiiwe na ulusani na umaamai. Attorney General avenge umbano munene wa 

makanisa, misikiti, masinakoke na ndini ingi 

kukunikila mwiao museo ula wiungamia sekta ya 

ndini kumana na ulusani na umaamai na kwaka 

utongoi. 

 

Vethiwe munene wa muvia wa maundu ma ndini. 

 

33. 

Ikundi sya andu ala me na utuika mawiani ma 

mithemba nuseo matumie mitalatala ya kusila makwani 

na kumya vaini mamemba moo ala mena mituo 

mithuku o undu kilungu kya nthanthatu kya katiba 

kiwetete. 

Ikundi sya andu ala me na utuika mawiani ma 

mithemba nuseo methiwe na mitalatala ya kumya 

vaini na kukutana na mituo mithuku ya mamemba 

moo kwiana na miao ya nthi. 

34. Kunyiivya mea ma kumantha mbesa mbingi kwisila 

ulusanini sya ivinda ila mundu wamina wia nundu wa 

ukuu. Ala mauma uthukumini wa mwenenthi nundu wa 

ukuu nimailite kumanthiwa maundu ma kwika ala 

makumanenga ukwati na wia. 

Sekta ila ite ya selekali niyailite kuseuvya kikundi 

kya ala meyumasya uthukumini nikenda imanthie 

athukumi ma mwenenthi ala maminete wia woo 

nundu wa ukuu mawia maseo ala manathukumie 

nesa na withianu. 

 

Kila uvisi wa kusyaiisya athukumi, muvia wa 

wandikani wa uthukumi wa mwenethi (Public 

Service Commission) na muvia wa uthukumi wa 

mwenenthi nisyailite kwikia mitalatala miseo ya 

kutia uthukumi ila ina utai yulu wa kisomo na 

kwiyendeesya ki mundu. 

 

Ndivi ya ndu ala maumite wiani nundu wa ukuu 

nuseo yivwe imwe vate kuselewa. 

35. Kusyaiisya na kwikia utheini ripoti ya kiwango kya 

athukumi ma mwenenthi kwatiia mituo miseo kana 

kwika maundu ala mathuku uthukumini usu. 

 

Kusomethya mituo miseo na utongoi wa uthukumi wa 

enenthi. 

Komisyoni ya kusyaiisya mituo ya useo na 

uthuku na ulusani (The Ethics and Anti-

Corruption Corruption) isyaiisye umaamai wa 

uchumi na yusuviika o undu katiba iwetete. 

 

Maundu ma kusyaiisya mituo y useo na uthuku 

katika uthukumi wa enenthi utwawe kwa 

komisyoni nzau. Komisyoni ii ikanengae 

President mawoni undu iwango sya mituo miseo 

itonya kwikiwa katika uthukumi wa enenthi ma 

Kenya. 

 

Komisyoni ii niyailite kusyaiisya na kunengane 

livoti kula kwi enenthi yulu wa iwango sya 

uthukumi sya ala mena ivila sya uthukumi wa 

mwenenthi. 
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Kila mwaka vethiwa na ukunikili wa withianu, 

watiii wa mituo miseo kana mithuku na uthukumi 

museo katika mivia yonthe ya selekali. Livoti ya 

ukunikili uu ikiwe uthei kwa andu ma Kenya. 

 Kuseuvya mitalatala ya kukitana na ulusani katikaa 

sekta ya uthoosya na uthooi wa itheka. 

 

Kwikia rekodi sya itheka kidigitoo. 

Kukitana na ulusani katikaa itheka sya mbai, 

katika nzama ya itheka, uvisi sya rekodi sya 

itheka. 

 

President ekie viti katika kukitana na ulusani 

katikaa itheka. 

36. Kunyiivya ulusani wa kwatiia wendi wa mundu katikaa 

uthukumi wa mwenenthi na wa ikundi ite sya selekali 

ila itevaa koti. 

Kumunukilya n kuvitukithya mwiao wa kusiia 

ulusani wa kwatiia wendi wa mundu katikaa 

uthukumi wa mwenenthi na wa ikundi ite sya 

selekali ila itevaa koti. 

37. Mathina ma andu ma Kenya nimatethasya andu na 

ikundi mbingi. Ve ikundi ite sya selekali nzeo na ingi 

syi ulusani. 

Ikundi ite sya selekali na ila syumasya utethyo 

nisyailite kwithiwa na andu ila syuseuvya 

mivango ya maendeeyo na nuseo syatiie miao ya 

nthi ya Kenya. 

 

Ikundi syonthe ila ite sya selekali syiyandikithye 

ona miradi ila inengetwe utethyo ni ikundi sya nza 

withiwe nisyaandikithwa nikenda withiwe ve 

lekodi yoo ikiitwe intanetini. Nuseo uvoo wa 

muradi, kielelo kyawo, ivalo ila witethya, ikundi 

ila inenganite utethyo na namba ya posta kana 

simu. 

38. Kusuvia, kwaka na kutania ala maumasya mauvoo kwa 

kimbithi. 

Muvango wa nthi wa kutania na kunenga 

mithinzio ala maumasya mauvoo kwa kimbithi. 

 

Usuvio na Utetei wa Muuo/Usalama  

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Kwiananya thayu wa andu ma Kenya katikaa kila 

kivalo kya nthi. 

Vai vata withiwe ve kivathukanyo kya andu ma 

Kenya nundu wav ala maumite. Nuseo vethiwe 

na uwo na wiananu wa usuvii na utetei wa muuo 

nthi yonthe ya Kenya. 

2. Kuseuvya muvango wa nthi ula ulengete usalama wa 

andu na ula wina enenthi vo na utonya kukitana na 

ithokoo na miisyo ila yisikie na ingi yumilite oyu ta 

ugaindi. 

Kuseuvya muvango wa wia wa kusuvia na kuete 

muuo kila myaka ili (na kwa President ula 

wasakuwa itina wa myei itatu alika uvisini). 

Vethiwe na ithimo sya uthukumi na selekali 

yonthe itongoewe ni muvia wa usalama wa nthi 

na aungamii ma selekali ivaloni syonthe 

matethesye kukitika maundu aa: 
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Kunyaiikya mauvoo kuseu na kwa ivinda iseo 

nikenda kusuvia na kutetea muuo na kusuvia na 

kusunga mivaka ya Kenya na nthi ingi. 

 

Kungamya uai wa nyamu sya kithekani na 

ithokoo yulu wa ndithya na kiwu kya kunyithya 

indo. 

 

Withianu, umya wa mauvoo kwa kimbithi na 

kukitana na ulusani katika kuete na kusuvia 

muuo. 

 

Kusiia na kukitana na ithokoo na kuthinwa kwa 

aka na aume. 

 

Kukitana na ithokoo sya magaidi na ulusani wa 

nthi nyingi wa mbesa na mikoololo. 

 

Kumanya kana usuvii na umanthi wa muuo 

niwaaila nundu kiwango kya asikali kulingana 

na andu ma Kenya nikyaila. 

 

Kumya kwa mauvoo tene yulu wa mbanga na 

miisyo ila itonya ukitika nikenda isiiwe muno 

muno yulu wa ithokoo sya mivakani na kukitia 

ndithya na kiwu kya kunyithya indo. 

 

Kusuvia mawithyululuko na kusiia kuwawa kwa 

nyamu sya kithekani. 

 

Kusiia ala maetae ithokoo katika mitandao ya 

internet na uthukumi katika mitandao isu. 

 

3. Kusindana na ithokoo sya magaidi kwithiwe na 

ngwatano na kutetea siasa, andu na syithio sya nthi 

nikenda kuniivye andu ala matonya kwendeeswa 

kulikana namo na kusumbika akili sya amuika. 

Walanyo wa kukitana na magaidi na kusiia 

utumii wa ndini ululumilwe na withiwe miviani 

yonthe ya selekali. 

 

Kutetheesya mivango ya kaunti ya kukitana na 

utumii wa ndini kwete ithokoo. 

4. Kusindana na ithokoo sya magaidi kwithiwe na 

walanyo museo na wa ivinda yaasa. 

Kululumilya kusiia kuvithukiwa ni magaidi na 

kuikiithya kana walanyo wa kukitana na magaidi 

na kusiia utumii wa ndini kwete ithokoo 

niwalika miviani yonthe ya selekali. 

 

Kutetheesya mivango ya kaunti ya kukitana na 

utumii wa ndini kwete ithokoo. 
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5. Kuvathukanya maundu ma kusuvia na kuete muuo 

kuma kwa ala ma kusiia na kukunana na mbanga na 

miisyo 

Kuandika aandiki me kivathukanyo ma mivia ya 

kusuvia na kuete muuo wa nthi na kusiia n 

kukunana na mbanga na miisyo. 

 

Uvisi wa munene wa anene ma mivia ya selekali 

(Prime Minister) withiwe usyaiisye uthukumi uu 

wa vata na kunenga President mawoni undu 

muuo wa nthi utonya kululumilwa. 

 

6. Kululumilya usyaiisya wa mbunge ya nthi kwa 

maundu ma kusuvia muuo na kusuvia mauvoo na 

mivango ya nthi ya kusuvia na kuete muuo. 

Kuvitukithya mamember ma kamiti ya mbunge 

ya maundu ma kutetea usalama wa nthi na 

ngwatana na nthi ingi na kikundi kya nthi kya 

kwasana mauvoo ma usalama na ita ingi sya kau. 

7. Kululumilya utongoi wa nthi wa kuete na kusuvia 

muuo. 

Kuandika andu ala mena utuika na umanyi 

munene wa maundu ma kusuvia na kuete muuo 

na utongoi museo. 

8. Kuvindua ngwatano sya nthi ya Kenya na nthi ila 

inenganae mbesa na miio ya kau kwa magaidi, ala 

matumia ndini kuete ithokoo na ala mendaa kuthamiia 

nthi ingi kana kwosa kivalo kya Kenya kithiwe ki kya 

nthi ingi. Kutetheesya muvia wa selekali wa ngwatano 

ya Kenya na nthi ingi nikenda ikunikile na kusiia 

maundu a matena neneva na kuete ithokoo. 

Muvia wa selekali wa ngwatano na nthi ingi 

unengwe mbesa mbianu kutethya wia woo ta 

muvia wa kutetea nthi na ita sya kau. 

9. Kusiia ithokoo na kuthinwa kwa aka na aume. Kwikia mivango milumu ya kusiia ithokoo na 

kuthinwa kwa aka na aume 

10. Kusiia ndu ma Kenya kumana na mbanga na miisyo 

ila yumanaa na andu. 

Walanyo wa nthi wa kusiia na kukunana na 

mbanga na miisyo ula watiie miao ya nthi. 

Mivango ya kaunti, sub kaunti na wardi iseuvwe 

na ivinduawe ivinda kwa ivinda kwianana na 

mbanga na miisyo ila yakitika. 

 

Muvango was nthi wa kusiia na kukitana na 

mbanga na miisyo withiwe utonya kumya mbesa 

kwa kinandu kya nthi. 

 

Kuseuvwe walanyo wa kuweta kwi tene na 

kwiyumbanisya mbanga ila itonya kumanyika 

tene. 

11. Kuseuvya uvisi wa kukunikilya thina ula umilite na 

ithokoo yulu wa mivaka. 

Komisyoni iseuvwe ya kukunikila ithokoo yulu 

wa mivaka na kuete muuo. Nuseo ivalo ii 

ikakunikilwa nesa: muvaka wa Meru na Isiolo, 

muvaka wa Meru na Tharaka Nithi, muvaka wa 

Baringo na Turkana, muvaka wa Garissa na Tana 

River, muvaka wa Kisumu na Vihiga, muvaka wa 

Kisumu na Nandi, muvaka wa Laikipia na 

Samburu, muvaka wa Turkana na West Pokot, 
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muvaka wa West Pokot na Trans Nzoia, muvaka 

wa Nyandarua na Laikipia, muvaka wa Kitui na 

Meru, muvaka wa Elgeyo Marakwet na West 

Pokot na mivaka ya Makueni na Masaku na 

Kajiado. 

 

Kusiia ithokoo yulu wa ndithya ya indo na kiwu 

kwa kwikia mivaka ya kaunti ila ikwitikilya 

utumii wa vamwe wa ndithya na kiwu. 

12. Kwongela uthangaau wa enenthi nikenda maumye 

mauvoo yulu wa ithokoo ila itenya kutuma muuo 

withiwa ukosekana na kusuvia mathayu ma andu. 

Umya wa mauvoo kwa kimbithi utetheeswe na 

tekinologi nikenda withie ala makumya 

nimasuviwa maikaamanyikane na kuumiswa ni 

mikoololo. 

13. Kwitikila wia wa koti withie nutonya kusuvia ala 

maumasya mauvoo kwa kimbithi kwa asikali na ikundi 

sya kuete muuo nikenda kusiia ithokoo na kuvithukiwa. 

Kuseuvya miao ya koti ila ikwitikilya kumya kwa 

ukusi kwa ala maumasya mauvoo kwa kimbithi 

na muno muno yulu wa ithokoo ila nene ta sya 

kuvithukiwa ni magaidi na mikoololo ya ungei wa 

nthi mbingi. 

14. Kululumilya umanyi na utuika wa nthi kusindana na 

kusiia ala maetae ithokoo katika mitandao ya internet 

na uthukumi katika mitandao isu. 

Kikalo kya nthi kya kusuvia muuo na kamitii ila 

ikunikilaa maundu ma kusuvia muuo iulumilye 

na kuete vamwe ikundi sya selekali nikenda 

withiwe nisyasiia na kusuvia utumii wa mitandao 

ya internet nthi ya Kenya. 

15. Nuseo ita sya kuete na kusuvia muuo ivikie ivalo 

syonthe sya Kenya. 

Kukunikila athukumi ma uthukumi wa asikali ma 

volisi ya nthi (National Police Service) na miio 

yoo kulingana na andu ma Kenya na mathina ala 

mevo ma ithokoo. Wandikani withiwe wi museo 

kusiia asikali mekatumiwe ni ikundi sya kuete 

ithokoo. 

16. Kampuni ila ite sya selekali sya kunengane usuvii 

syithiwe na walanyo wa utuika wa asikali moo nikenda 

methiwe na uthukumi museo na withiwe itonya 

kwithiwa na ngwatano na mivia ya selekali ya kuete 

muuo. 

Mwiao wa kuungamia wia wa Kampuni ila ite sya 

selekali sya kunengane usuvii/kuete muuo withie 

utumiite iwango ila sya ita sya selekali sya kuete 

muuo. 

 

Muvia wa kuungamia wia wa Kampuni ila ite sya 

selekali sya kunengane usuvii/kuete muuo 

useuvye mwalanyo wa masomo ula watiite 

iwango ila mbailu na itumikaa katika ita sya 

selekali sya kuete muuo. 

 

Kampuni ila ite sya selekali sya kunengane usuvii 

na kuete muuo nuseo ilasimiswe kuandika nusu 

ya aungamii ma asikali moo kuma kwa maovisa 

ala mathumuite kuma wiani wa ita sya kau sya 

nthi mena ripoti ya mwikalile na uthukumi 

museo. Kii kikatetheesya uthukumi wa kampuni 



41 
 

isu na ikethiwa ne laisi kuthukuma kwa ngwatano 

na ita sya kau sya nthi. 

 

Kutumua teknologia kunyaiikya mauvoo kuma 

kwa kampuni ila ite sya sekelaki sya kunengane 

usuvii na kuete muuo na uthukumi wa asikali ma 

volisi ya nthi (National Police Service). 

 

Kukwatanya tekinologi ya kusyisya kila 

kiendeeye (CCTV) ya maoteli, mikaawa, nduka 

na kundu kula kungi kwithiawa na andu aingi na 

ila ya uthukumi wa asikali ma volisi ya nthi 

(National Police Service). Nuseo tekinologi ii 

withiwe niyavika nthi yonthe ya Kenya nikenda 

isiie ulusani na ithokoo. 

17. Kusivia andu ma Kenya ala mekalaa vakuvi na mivaka 

kumana na nthi ingi na mikola ila imavithukiaa na 

kutumia ithokoo na kau kumoyia. 

Mivaka ya Kenya ivanwe nesa. Ita sya kau sya nth 

ingi isiiwe kuvithukia na kwete ithokoo Kenya. 

Mivaka ilulumilwe nesa vatumiitwe teknologi 

nikensa usalama wa andu ma Kenya withiwe 

nimwailu. 

18. Kululumilya uthukumi wa asikali ma volisi ya nthi 

(National Police Service) na utethyo kwa uima wa akili 

wa asikali. 

Kuweta utheini ithimo sya wia sya anena ma 

asikali kuma kwa inspekta munene muvako 

asikali ma kiwango kya nthi kulingana na namba 

ya kesi sya ithokoo na umaamai. Kunengwa kwa 

ivila nena na kutania uthukumi museo kuatiie 

ithimo ii sya wia. 

 

Komisyoni na Maundu ala Makonetye Mivia Yoonthe 

S.No. UNDU ULA WAILE KILA KYAILE KWIKWA 

1. Kaunti ya Ilovi niyo musyi munene wa Kenya na noyo 

ii uvisi wa katatu kwa kuneneva wa ngwatano ya nthi 

syonthe (United Nations). Kwoou ni kaunti tofauti na 

iingi nundu noyo ii uvisi syonthe sya mivia yonthe ya 

selekali wa kati. Andu ma Kenya masiasya Ilovi ta 

vandu va vate katika maisha moo vaa nthi. 

Ilovi yithiwe na kiwango kingi ta musyi munene 

wa Kenya. Kii kikatonyethya selekali wa kati 

kuthukuma andu nesa musyini usu na kuwikalya 

undu misyi minene ya nthi yailite kwikala. 

 

Kiwango kii kyeu kya Ilovi kiikatume andu ala 

mekalaa mo makossa awakilishi moo ma wardi na 

mbunge ya nthi. 

2. Seneti na mbunge ya nthi katika wia woo masisye 

maundu ala mawetetwe na makaendekeeswa vaa. 

Useuvya wa miao na wia wa seneti na mbunge ya 

nthi nuseo withiwe wimuvathukanye nesa 

nikenda utetheesya visa mweu wa utungoi wa 

selekali ula ukwendekeeswa vaa. 

3. Komisyoni ya kusyaiisya mituo ya useo na uthuku na 

ulusani (The Ethics and Anti-Corruption Corruption).   

Nuseo wia wa kukunikila ala makosete na mituo 

ite miseo uthukumini wa enenthi na ulusani kuma 
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kwa wia wa kwatiia and kwaka mituo miseo 

katika uthukumi wa enenthi. 

4. Komisyoni syoonthe nisyailite kwithiwa syuuthukuma 

enenthi ma Kenya. 

Kila komisyoni nuseo yithiwe na nzia ya 

kwiyelesya kwa enenthi yulu wa wia wayo ula 

utethawa kwa uthei. Nuseo vinya wa kwandikana 

na kunengana ivila nini wiani withiwe 

niwavathukanwa na vinya wa kumya vaini na 

kwatiia ala mena makossa. 

5. Muvia wa munene wa kukunikila meko ma umaamai 

(DCI) nuseo ululumilwe nikenda utetheesye mwalanyo 

wa koti na aki ya ala masikatitwe kwa makossa manene 

vamwe na uvisi wa muungamii wa makwani (Director 

of Public Prosecution). 

Muvia wa munene wa kukunikila ma umaamai 

(DCI) ululumilwe nikenda uthukume nesa na 

uvisi wa muungamii wa makwani (Director of 

Public Prosecution). 

6. Muuo katikaa utungoi wa Komisyoni. Nuseo kutwikithya munene wa Komisyoni 

(Chairperson) tawe muungamii munene wayo 

(Chief Executive Officer) nikenda kuniivya 

ithokoo ila syithiitwe vo sya kuaania nuu wina 

vinya kati wa Chairperson na muungamii 

munene. 

7. Kwaaiwa kinandu kya selekali kwa Komisyoni na 

mauvisi ala mevo kuatiia kilungu kya ikumi na itano 

kya katiba. 

Nusu ya makomisyona katika komisyoni 

syoonthe ateo ma nzama ya kungamia unyuvani 

na mivaka (IEBC) nimailite kuthukuma kwa 

mewano ma wia ma ivinda inini mena ithimo sya 

wia ula metethya na ila mwenenthi wimanyithwa. 

 

Kilungu kya maana eli na miongo ina na kenda 

kya katatu (Article 249(3) kiyatiiwe nesa na 

nikitumite Komisyoni na mauvisi ala mevo 

kuatiia kilungu kya ikumi na itano kya katiba 

kulea kutethya wia woo nesa. Nuseo ikundi ii 

ikunikilwe nesa nikenda wiseo nisyatethya wia 

wasyo nesa. 

8. Wandikani na kuvitukithwa kwa ala makuthukuma 

katikaa Komisyoni na mauvisi ala mevo kuatiia kilungu 

kya ikumi na itano kya katiba withie niwaatiia iwango 

na syindu ila syendekanaa andu mayandikwa na 

kukwata livoti nzeo kuma kwa ikundi sya ukunikili sya 

selekali ya kati. 

Kualyula walanyo wa wandikani na kuvitukithwa 

kwa athukumi nikend withiwe nethia ve mauvoo 

makonethye mituo yoo ite miseo  nimavika na 

withiwe nimeanisya utuika ula waile kwa 

wandikani usu. 

9. Kuandika makomisyona ma nzama ya kungamia 

unyuvani na mivaka (IEBC). 

Atongoi ma syana sya kisiasa nuseo metikilane 

undu meweta na kwendekeesya masitwa ma ala 

makwandikwa ta makomisyona. Ala 

makwendekweeswa ni atongoi ma syama sya 

kisiasa nuseo meaniisye utuika na umanyi ula 

katiba iwetete na maikethiwe me ateti ma isyama 

sya kisiasa. Atongoi ma syama sya kisiasa nuseo 

mekale vamwe na kwiwana yulu wa listi ya ala 
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makutwawa intaviuni. Intaviu yathela masyitwa 

kenya ya ala meanisyaa utuika na umanyi ula 

katiba iwetete na miao makatwawa kwa President 

nikenda matwawe seneti. 

10. Leu wa Kenya nuseo withiwe wi museo na mwailu. Vaseuvwe muvia wa kukunikila na kuvitukithya 

leu ula museo na mwailu wa kuiwa ni andu ma 

Kenya. 

11. Miao ithiwe itonya kumavikia na kueleeka ni enenthi. Ikundi ila iseuvasya miao syithiwe syina uthei 

kwa wia woo. 

12. Ukunikili wa selekali wa syindu ila nthuku itonya 

kuumisya andu nuseo ululumilwe. 

Kemisti ya nthi na nyumba ya ukunikili 

ilulumilwe nikenda yongele uthukumi museo na 

wa mituki. 

13. Syikalo sya usili wa makwani withiwe nisyaailwa. 

Nuseo iniivwe nikenda syikongele utumii wa kinandu 

kya selekali. 

Vethiwe kikalo kimwe tu kya usili wa makwani 

ala maumanite na mivia ila ya selekali. Ala 

matunga avilu nuseo makethukiwaa ni kikalo kii 

kimwe. 

 


